fallback

Пазарът на изкуство достигна рекордни продажби през 2014 г.

Китайските колекционери играят все по-важна роля на търговете

10:56 | 26.02.15 г.

Глобалните продажби на произведения на изкуството са достигнали рекорд през 2014 г. Единият от двигателите, стоящи зад този успех, са редицата придобивания, извършени от нови музеи, докато китайските колекционери стават все по-важни за пазара, твърди компанията за анализ на данни Artprice.

Според годишния доклад на фирмата през миналата година са продадени творби на стойност 15,2 млрд. долара, което представлява 26% ръст спрямо 2013 г., пише Business Insider.

Рекорден брой продажби – 1679, на стойност на и над 1 млн. долара са извършени през миналата година, което с четири пъти повече спрямо десетилетие по-рано.

Тиери Ерман, основател и главен изпълнителен директор на Artprice, твърди, че резултатите са „невероятен резултат и увеличение с 300% за десетилетие“. По думите му бумът не е задвижван от спекулации, а 37% от лотовете на Запад са останали непродадени, докато в Китай купувачи не са намерили 54% от творбите.

През 2014 г. е имало 125 произведения на изкуството, които са продадени за 10 млн. долара или за повече, без да бъдат включени комисионите. За сравнение, през 2005 г. броят им беше едва 18.

Регионът, обхващащ Китай, Хонконг и Тайван, затвърди позицията си на лидер на пазара, след като достигна 5,6 млрд. долара продажби. Малко след него се нареждат САЩ.

Продажбите в Китай обаче отбелязват спад с 5 на сто през 2014 г. спрямо 2013 г. Това се дължи на забавянето на икономиката на страната, предизвикано от антикорупционните мерки на правителството, които доведоха до ограничаване на продажбите на луксозни стоки.

2014 г. беше особено силна година за САЩ, където по време на търгове са похарчени 4,8 млрд. долара. Сумата е с 41% по-висока спрямо предходната година. Британските аукционни къщи също се радват на добро представяне, класирайки се трети по продажби със своите 2,8 млрд. долара от продажби, или 35% повече спрямо 2013 г.

"Търсенето е постоянно и агресивно на всеки континент... особено между музеите“, посочва Ехман.

„Между 2000 и 2005 г. са създадени повече музеи, отколкото през XIX и XX век, взети заедно“, посочва Уан Дзие, президент на Artprice.com. През 2014 г. всеки ден по един музей е отварял врати някъде по света, като най-голям е броят на откритите в Азия.

"Един музей се нуждае от минимум 3000 до 4000 качествени творби, за да има добри позиции“, коментира Дзие. И въпреки че най-високо оценените творби представляват само малка част от целия пазар, те са от ключово значение за Съединените щати и Великобритания, тъй като тези страни поддържат челните си позиции благодарение на тях.

83 от всичките 125 продажби на стойност над 10 млн. долара са извършени в САЩ.

Една от най-забележителните продажби през 2014 г. е тази на картината „Black Fire” на американския абстрактен експресионист Барнет Нюман. Тя беше купена на търг в Ню Йорк през май за 84 млн. долара. Предварителната ѝ оценка пък беше за 39 млн. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:38 | 13.09.22 г.
fallback