Германското федерално правителство разкритикува силно решението на американския автомобилен концерн General Motors (GM) да закрие завода на Opel в Бохум през 2016 г., предаде Ройтерс. „Това е голям удар за засегнатите лица, за семействата им, но също така и за индустрията в Бохум", каза правителственият говорител Георг Щрайтер в Берлин. Канцлерът Ангела Меркел очаква, че GM ще направи всичко възможно, за да намери социално отговорно решение. Парламентарният лидер на Партията на свободните демократи FDP Райнер Брюдерле разкритикува мениджмънта на американската компания, че от години си играе на котка и мишка и е навредил на репутацията на марката Opel. Той също така призова за справедливи решения за работниците и служителите. В този случай обаче държавата можела само да бъде съпътстващо активна.
И местното федерално правителство поиска перспектива за работниците и служителите. "Сега трябва да се се работи сериозно и постоянно за дългосрочната визия на подразделението", заяви регионалният премиер Ханелоре Крафт.
Подобен аргумент има и кандидатът на SPD за канцлер Пеер Щайнбрюк. "Сега е важно да запазим Бохум като производствено място, дори и след края на производството на автомобили." Той очаква управлението на Opel и General Motors, в сътрудничество със синдиката IG Metall и съвета на работниците да намерят "социално приемливо решение без съкращения".
Още през уикенда Съветът на служителите информира, че след приключването на производството на Zafira през 2016 г. не вижда никакви перспективи за 50-годишния завод на Opel в Бохум. Съкращенията Adam Opel AG иска да избегне именно с работа в други германски подразделения или да предостави атрактивни обезщетения.
За затварянето на завода имаше спекулации от началото на годината. За самия град Бохум това ще е още един сериозен удар, след като през 2008 г. финландският производител на мобилни телефони Nokia прекрати производството в града, за да го изнесе в Румъния, в следствие на което около 2300 души загубиха работата си.