„Обещахме, че ще се завърнем“, заяви швейцарският авантюрист Бертран Пикар. И спази думата си. Във вторник сутринта той се приземи със Solar Impulse 2 в Абу Даби. С това обиколката на Земята на соларния самолет завърши успешно - след почти 510 часа и повече от 40 хил. километра във въздуха, предава DPA. Последната част от пътуването беше между Кайро и Абу Даби, a като цяло пътешествието беше разделено на 17 етапа през 4 континента, три морета и два океана. “Бъдещето вече е чисто. Бъдещето сте вие. Бъдещето е сега. Нека го развием", обяви пилотът на Solar Impulse 2 Пикар след кацането си в Абу Даби. Стартът на пътешествието започна през март 2015 г. в Абу Даби. От там Solar Impulse 2 полетя за Индия и Китай, а след това – за Хаваите. На път от Япония за Хаваите екипажът постави нов световен рекорд за соларни самолети за дължина на полета. Той беше с дължина 5 545 км., които самолетът прелетя за почти 118 часа. Тогава самолетът беше пилотиран от Андре Боршберг.
По време на този полет обаче бяха увредени крилата на самолета и двамата трябваше да направят деветмесечна пауза. През април те успяха да отпътуват от Хаваите за Калифорния, като полетът им отне 62 часа. С полета около Земята със соларен самолет двамата швейцарци искат да рекламират използването на енергия от възобновяеми източници. Над 17 хил. соларни клетки върху крилата осигуряват енергията за четирите електромотора на машината от въглеродни влакна, която има размах на крилата от 72 метра (с няколко метра по-голям от този на Boeing 747). Нормалната въздушна скорост е 48 километра в час, а средната скорост на пътешествието – 70 км/ч.
BREAKING: we flew 40'000km without fuel. It's a first for energy, take it further! #futureisclean pic.twitter.com/JCvKTDBVZx
— SOLAR IMPULSE (@solarimpulse) July 26, 2016Преди шест години екипът на швейцарския любител на силни усещания Бертран Пикар полетя за първи път с прототип на соларен самолет, предвиден за околосветско пътешествие. Тогава беше осъществен успешен изпитателен полет от военното летище в Пайерн, Швейцария, със скорост от около 45 км/ч.
От 2010 г. Пикар, председателят на проекта, и Боршберг – главният му изпълнителен директор, поставят осем международни авиационни рекорда, включително за времетраене, височина и прелетяно разстояние. Те прекосяват заедно Европа, Северна Африка и САЩ в прототипен самолет, задвижван само от слънцето.