Френските производители на дронове се радват на насърчаване на бизнеса си от страна на компаниите за коняк.
Delair-Tech, базирана в Тулуза компания, която произвежда безпилотни самолети, твърди, че ще разшири своята дейност в САЩ и Китай. Това ще се случи, след като фирмата набра 13 млн. евро от инвеститори, включително и от фонд, зад който стои една от фамилиите, най-големи производителки на коняк във Франция, пише Bloomberg.
Andromede, холдинг на фамилията на Хериар Добрьой, който е най-големият инвеститор в производителя на коняк Remy Cointreau, е водещ в кръга на финансиране и притежава 22% от капитала на Delair.
Производителите на спиртни напитки и вино са потенциални клиенти на Dealir, чиито дронове вече са пригодени за наблюдение на земеделските култури. Andromede също така притежава дялове в дистрибутора на дронове Avyon, както и в Prodrone, по-малък конкурент на Deliar, твърдят представители на фонда.
Финландия си е създала име в производството на дронове благодарение на търговския успех на Parrot, която продава играчки самолети и инвестира в други разработчици на дронове, включително в Delair. Освен това страната е една от първите, в които има регулация. От 2012 г. Има закон, които помага на компании като Delair и Airinov (също подкрепена от Parrot) да оперират в страната.
Delair иска да разшири бизнеса си в Европа, за да продава дроновете си, най-малкият от които струва 33 000 долара и тежи по-д 2 кг. Той може да лети в продължение на два часа. Амбицията на компанията е да ги отдавна под наем заедно със софтуер за анализ на данни.
“Правенето на снимки с дрон е безполезно - нашите клиенти искат данни от тези снимки и софтуер, който да ги анализира”, коментира съоснователят и главен изпълнителен директор на Delair Майкъл де Лагард.
Макар че производителят на коняк Remy Cointreau не е клиент на Delair, той експериментира с пускането на дронове над своите лозя, твърди изпълнителният директор на дъщерния фонд на Andromede - Oeneo, Франсоа Мориниер. По думите му има потенциални приложения за дронове, които да се ползват във винопроизводството.