fallback

Коронакризата засегна и къмпингите

И този туристически сектор отчита спад през лятото на 2020 г., макар и не е толкова силен като хотелите

15:08 | 02.04.21 г.

Туристическият сектор се оказа една от най-големите жертви на пандемията от коронавируса през 2020 г. През най-натоварения туристически сезон - от април до септември, Евростат отчита спад на нощувките в местата за настаняване с 56% спрямо нивата от 2019 г.

Най-съществено е намалението по отношение на хотелите - 63%, както и по отношение на наемите на ваканционни имоти (с 49% по-малко спрямо 2019 г.).

Данните на Евростат обаче показват, че един от туристическите сектори остава по-малко засегнат. Става въпрос за къмпингуването, където броят на нощувките намалява с 38% спрямо нивата от 2019 г. И тук е валидна тенденцията за по-съществен спад на международните туристи в къмпингите (с 57%), докато нощувките на местните жители намаляват с 26%.

Тази статистика едва ли е изненада за някого на фона на ограниченията за пътуване, които бяха наложени във връзка с разпространението с коронавируса през миналата година. Част от тях продължават и до днес, като например британците, реализирали несъществени пътувания, са санкционирани от властите с по 5 хил. паунда.

Като цяло нощувките на чужди туристи в страните от ЕС намаляват със 74%, а на местните - с 38 на сто. Данните попариха надеждите на мнозина в сектора, че туризмът ще бъде спасен от местните жители.

По отношение на къмпингите най-засегнати са традиционните туристически дестинации в Европа. В Гърция например нощувките в къмпингите намаляват с 57% през летния туристически сезон на 2020 година. Индустрията в южната ни съседка се кани да отвори туризма си от началото на май, но месец по-рано дори няма яснота кога ще заработят ресторантите и баровете.

Намаление на нощувките в къмпингите записват всички държави, за които Евростат е получил данни (без България, Кипър, Малта и Ирландия). Най-малък (под 5%) той е в Дания, Холандия и Германия.

eurostat

Източник: Евростат

Когато се отчита броят на нощувките, ситуацията варира - в 10 държави има ръст и най-видим е той в Словения (76%), Австрия (32%) и Белгия (25%).

Още интересни графики може да разгледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:17 | 14.09.22 г.
fallback