Ръстът на цените на петрола рефлектира върху цените на авиокомпаниите и вероятно ще доведе до увеличение на тарифите за въздушен транспорт, съобщава Ройтерс.
Цените на петрола, които обикновено възлизат на около 30% от разходите на авиокомпанията, се увеличават с 52% от юни 2017 г. до около 68 долара за барел.
Ръководителят на Международната асоциация на авиокомпаниите Александър дьо Жуниак заяви, че има консенсус между авиокомпаниите, че цена на петрола от около 65-70 долара остава "приемлива".
Авиокомпаниите обаче предупреждават, че по-високата цена на петрола се оказва вредна, защото увеличението на тарифите им не успява да поддържа темпо с покачването на цените на петрола.
“През миналата година изчислихме, че разходите ни за гориво нарастват с 20% в сравнение с 2016 г., което имаше отражение върху нашата печалба", казва Ли Дзунлин, президент на китайската „Okay Airways“. Той изчислява, че приходите се понижават с около 5% поради по-високата цена на петрола.
Vietnam Airlines не изключва увеличаването на тарифите да доведе до по-слабо търсене от страна на пътниците. “Особено за пътниците, които пътуват за туристически цели”, коментира главният изпълнителен директор на авиокомпанията Дуон Три Транх.
Превозвачът е планирал бюджета за средна цена на самолетното гориво от 75 долара за барел през тази година, но тя вече премина 80 долара. Традиционно то е по-скъпо от стандартния барел поради разходите за рафиниране, припомня Ройтерс.
Други авиокомпании в Азиатско-тихоокеанския регион са въвели хеджиращи програми, които да изолират във финансово отражение покачването на цените на петрола.
Австралийската компания Qantas Airways, която хеджира значителна част от своите нужди от гориво, очаква сметката за гориво да нарасне със 158,82 млн. долара през тази година. Авиокомпанията обаче прогнозира рекордни нива на печалбата през първото полугодие до 950 млн. долара, тъй като работи с все повече икономични откъм гориво самолети и намалява разходите си в други направления на своята дейност.
Ирландският нискотарифен превозвач Ryanair заяви по-рано, че очаква по-високите цени на петрола да увеличат цените на самолетните билети за кратки разстояния в Европа, но не и преди 2019 г.