София запазва позициите си на втората най-евтина дестинация за живот в Европейския съюз (ЕС) и един от най-евтините градове в света, според оценка на Economic Intelligence Unit.
Столицата ни пада само с една позиция в общата класация на достъпност на градовете до 112-то място и е 35-та от европейските столици. По-евтин град за живеене в рамките на ЕС е само Букурещ, който е на 124-то място в класацията.
Класацията се изготвя всяка година с цел да подпомага работодателите при покриването на разходите на командированите им служители. Сравняват се цените на базови услуги, като наеми, храна, комунални услуги, разходи за културен живот и т.н.
Сингапур и Хонконг запазват позициите си на най-скъпите градове в света за поредна година. На трето място е Цюрих, следван от Токио, Осака, Сеул, Женева, Париж, Ню Йорк и Копенхаген.
Същевременно Алмати (Казахстан) измества Лагос (Нигерия) и вече е най-евтиният град за живеене в света. Третото място е за Бангалор, следван от Карачи, Алжир, Ченай, Мумбай, Киев, Букурещ и Ню Делхи.
Манчестър е градът с най-голям срив в класацията – с 25 позиции до 51-во място. Буенос Айрес губи 20 позиции до 82-ро място, а Лондон – също 20 позиции до 24-то място.
Същевременно Сао Пауло отбелязва най-силното изкачване – с 29 позиции до 78-мо място, следван от Рио де Жанейро – 27 позиции до 86-то място, и Уелингтън – с 26 позиции до 16-то място.
Що се отнася до американските градове, с изключение на Сан Франциско и Лексингтън всички падат в класацията.
Регионалният директор за Азия на Economic Intelligence Unit Саймън Баптист коментира, че ключов двигател на разходите за живот в азиатския регион са обменните курсове на валутите, правителствените политики и цените на суровините. Много от цените на развиващите се пазари са силно регулирани от правителствата, което също се отразява на класацията.