Производители на дрехи от глобални брандове разширяват производството си в Русия. За такива планове са съобщили Tom Tailor, FINN FLARE, BAON и др., информира „Известия“.
Inditex и UNIQLO също водят преговори за сътрудничество с руски фабрики, твърди руското Министерство на промишлеността и търговията.
По-рано Министерството разпрати в регионите писма с въпроси към фирмите, заинтересовани от съвместна работа с чуждестранни компании. В отговор 140 руски предприятия са заявили готовност да си сътрудничат.
Образци от продукцията на 17 руски фабрики е оценена високо от Inditex (в групата компании влизат Zara, Oysho, Stradivarius, Massimo Dutti). До подписване на договори ще се пристъпи след одит на социалната и кадровата политика на фабриките.
Шведската компания BAON е провела успешни преговори с две руски фирми, които вече са започнали производство и доставки, по информация от пресслужбата на Министерството. С още осем компании се очаква да приключат преговорите и да бъдат подписани договори в най-скоро време.
Японската UNIQLO е набелязала за възможно сътрудничество осем руски предприятия. Германската Tom Tailor е сключила договор с един руски производител.
Финската компания Finn Flare работи вече с 12 фабрики, включително трикотажни, шивашки и производители на аксесоари.
В момента в Русия се произвеждат 35% от тяхната продукция, коментира пред „Известия“ президентът на компанията Ксения Рясова. В бъдеще се планира допълнително разширение на производството.
Основен проблем за конкурентоспособността на руската лека промишленост, в сравнение с Източна Азия, са високите разходи по логистиката, казва президентът на „Союзлегпром“ Андрей Разбродин.
В Китай от 20 години работят съвместно с чуждестранни брандове и за този период качеството на шивашките изделия е нараснало съществено. Това е свързано с обновяването на отрасъла, за разлика от руската лека промишленост, казва той.
Има риск след преноса на производството в Русия качеството на някои брандове да се влоши, опасява се проф. Алексей Скопин он Института за съвременно развитие. В същото време той смята, че да се произвеждат дрехи в Русия в момента е почти толкова изгодно, колкото и в Китай. Там заплатите растат, а тук не, отбелязва той.
През първата половина на 2017 г. производството на дрехи в Русия е нараснало с 6,4% в сравнение със същия период на предходната година, според руската статистика.