fallback

Британската инвазия в европейския футбол

И четирите английски клуба в Шампионската лига и двата английски клуба в Лига Европа са на четвъртфинали

17:49 | 22.03.19 г.
Автор - снимка
Създател

Може би изненадващо, а може би не - европейският футбол ще има отчетливо английски акцент този пролет. Всичките шест клуба от Висшата лига, които започнаха сезона във високопрестижната Шампионска лига и Лига Европа, достигнаха до четвъртфиналите. Поне пет от тях ще могат да преминат към полуфиналите, пише в свой анализ The Wall Steet Journal.

В една от най-зрелищните Шампионски лиги в последно време, Ливърпул ще се срещне с Порто, Манчестър Юнайтед ще играе срещу Барселона, а Тотнъм ще се бори с Манчестър Сити. (Четвъртият мач ще изправи Аякс Амстердам срещу Ювентус.) В Лига Европа междувременно Арсенал ще срещне Наполи, докато Челси ще се изправи срещу Славия Прага.

Това британско нашествие не е случайно. Тези шест клуба, известни като Голямата шесторка на Висшата лига, представляват шест от десетте най-богати клубове на планетата, показват данни на Deloitte. Подсилени от огромното богатство на лига, чиито телевизионни права надминават тези на всяко друго футболно първенство в света, приходите им през миналата година варираха от 485 милиона долара за Тотнъм до 750 млн. долара за Манчестър Юнайтед.

„Показахме, че сме отново на върха на футбола, където смятаме, че този прекрасен клуб принадлежи", каза мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп за своя отбор след победата над Байерн в сряда - макар че може и да говореше за Висшата лига като цяло.

След като се класира на четвъртфиналите, собственикът на неговия отбор Ливърпул Джон Хенри написа „Яко! Четири за Англия!"

Изненадата не е, че това се случва, а по-скоро, че отне твърде дълго време, за да се случи отново. Последният път, когато англичаните толкова масово завладяха Европа, беше преди десет години, когато огромното богатство на Висшата лига позволи на много клубове да съчетаят английската физика със скъпо внасяните чужди таланти. Най-малко един английски клуб се появяваше във всеки финал от 2006 г. до 2009 г. По това време английските клубове също така заемаха 12 от 16-те места в полуфиналите.

Но 2009 г. бележи повратна точка. Моментът съвпадна с решението на Кристиано Роналдо, който тогава бе безспорно най-добрият играч на планетата и който реши да премине от Манчестър Юнайтед в Реал Мадрид. В същото време в Барселона се появи едно аржентинско момче на име Лионел Меси. Така започна испанското десетилетие на европейския футбол. От сезон 2009-10 отборите от Ла Лига претендираха за спечелването на Шампионската лига и Лига Европа по шест пъти.

Един аргумент в полза на отслабването на Англия в Европа е бруталността на Висшата лига и липсата на зимна почивка. Докато европейските клубове ползват почивния сезон, за да се презаредят с тренировъчни лагери на топло време, английските продължават да се конкурират в дъжда, само за да достигнат до критичните пролетни мачове, в напълно изтощен период.

Но тази бруталност може да не е толкова вредна, колкото бе някога. Не само, че богатството на отбори като Манчестър Сити и Ливърпул означава, че могат да си позволяват по-дълги списъци с футболисти, но конкурентоспособността във Висшата лига изглежда намалява. Голямата шесторка, инвестираща сериозно в мениджъри от световна класа, доминира в лигата и побеждава останалите по-силно от всякога. Разликата в класирането между шестото и седмото място през миналия сезон беше девет точки. Този сезон тази пропаст вече е 13 точки.

Успехът на Англия е за сметка на Франция и Германия - които нямат представители в последните осем отбора на двете първенства. Този британски успех се случва паралелно с отпадането на два испански отбора - Атлетико Мадрид и Реал. Барселона е самотникът на Ла Лига, който все още продължава.

Но някои неща са сякаш вечни: двамата играчи, които определиха миналото десетилетие на това състезание, са Меси от Барселона и Роналдо, сега от Ювентус.

Меси, който не е вдигнал трофея от 2015 г., стартира този сезон с подновено усърдие да спечели титлата за пети път и не показва признаци на забавяне - той вкара два гола и помогна за още два при победата с 5 на 1 над Лион.

Какво се случва с Ювентус вижте в продължението на материала в Bloomberg TV Bulgaria. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:08 | 13.09.22 г.
fallback