Голяма част от хората, които имат проблем с личните си финанси поради кризата, са млади девойки, които водят охолен начин на живот и задлъжняват заради скъпите си и необмислени покупки, сочи проучване. Изненадващ е фактът, че ако преди пет години основно мъжете са били тези, които са пръскали пари за лукс и развлечения, днес голяма част от длъжниците са млади дами, които искат да демонстрират просперитет и благополучие.
Проучването, направено от счетоводната къща Уилкинс Кенеди във Великобритания, се основава на факта, че голяма част от банкрутиралите хора под 24-годишна възраст са жени. Дамите се поддавали на желанието да харчат прекалено много като средство да демонстрират еманципацията и независимостта си. В резултат на големите харчове и неумението да управляват финансите си изненадващо голям брой от задлъжнелите към банките са именно млади момичета до 30-годишна възраст.
Миналата година 55% от хората в лошо финансово състояние бяха жени, а преди пет години делът им е бил 48%. В сравнение с мъжете без пари в портмонето са останали 1 560 жени под 24 години в сравнение с 1 250 мъже от същата възрастова група, става ясно от отговорите на участвалите в допитването.
Проучването сочи още, че голяма част от младите дами живеят в задължение, защото пазаруват основно скъпи дизайнерски дрехи и аксесоари, с които искат да демонстрират успех и охолен живот. Младите дами, много по-често от своите връстници мъже, са склонни да демонстрират независимост, наемайки или дори купувайки собствен апартамент на изплащане. „Преди пет години ситуацията беше обратната – именно младите момчета бяха тези, които затъваха в дългове, докато сега местата им са заменени от млади момичета, които харчат изключително неразумно”, е заключението на направеното проучване, цитирано от Daily Mail.
Официалната статистика в Обединеното кралство сочи, че 29% от всички на възраст между 20 и 34 години живеят с родителите си, като едва 18 процента от тези хора представляват жените. За изминалата година около 67 500 човека от всички възрастови групи в Англия и Уелс усетиха директно кризата върху личните си финанси, което е с 89 процента повече от изминалите пет години.