fallback

BMG се готви да похарчи 1 млрд. долара за музикални каталози тази година

Пълна с пари, BMG търси сделки, от които конкурентите се отказват

09:33 | 21.07.22 г.
Автор - снимка
Редактор

Музикалната група BMG се готви да похарчи 1 млрд. долара за песни и записи тази година, удвоявайки средствата си за придобивания, макар че някои инвеститори се отдръпват заради повишаването на лихвените проценти, съобщава Financial Times.

Компанията, собственост на Bertelsmann, си е определила 450 млн. евро за закупуване на музикални каталози през 2022 г. в допълнение към потенциалното купуване за 500 млн. долара на каталога на британската прогресив рок банда Pink Floyd, посочват запознати източници.

Главният изпълнителен директор на BMG Хартвиг Масух казва, че някои инвестиционни инструменти, които са помогнали да се създаде манията около музикалните права напоследък, стават все по-внимателни, потискайки цените и генерирайки възможности.

„Много сделки бяха с абсолютно нерационални цени преди 12 месеца. В момента има натиск върху цените“, казва Масух за FT. “Нерационалното поведение просто за създаване на обем... сега е извън пазара“, допълва той.

BMG си прокара път към по-напреднал етап в търга за каталога на Pink Floyd, като минималната цена е 500 млн. долара, посочват запознати източници. Това го прави една от най-големите сделки с музикални изпълнители в историята.

Отделно от собствения си бюджет миналата година BMG сключи партньорство с KKR, за да придобиват заедно правата, като общият им бюджет е 1 млрд. долара. Групата е направила „шест или седем“ сделки, а голяма част от парите все още не е похарчена.

Пълна с пари, BMG търси сделки, от които конкурентите се отказват, казва Масух – тенденция, която за пръв път забелязва преди около 4 месеца, когато Федералният резерв започна да вдига лихвите в САЩ.

„Като цяло в момента всяка седмица изпълняваме сделка, която вече е била достигната от един от инвестиционните инструменти, защото внезапно те не са успели да я изпълнят“, казва той.

BMG в сряда обяви, че е придобила каталога на Жан-Мишел Жар – френският изпълнител на електронна музика, продал 85 млн. албума. По-рано тази седмица компанията купи каталога на шотландската рок банда Simple Minds.

През първите пет месеца на 2022 г. приходите на BMG са нараснали с 25% на годишна база, което ú позволява да продължи с придобиванията. Приходите на компанията за 2021 г. възлизат на 663 млн. евро.

Blackstone, KKR и Apollo миналата година заделиха над 3 млрд. долара за закупуването на права върху песни. Цените за песните се вдигат, след като рок звезди като Брус Спрингстийн и Боб Дилън продадоха каталозите си за стотици милиони долара.

Цените на музикалните каталози са нараснали 20 пъти спрямо историческата им печалба и с 10 пъти спрямо цената, на която по-рано са били търгувани. При високи цени доходността е спаднала до 5% или по-ниска за най-желаните каталози.

Но с повишаването на лихвите и опасенията за рецесия „внезапно хората станаха внимателни“, казва Масух, сравнявайки времената с тези от 2010 г., след финансовата криза, когато инвеститорите станаха по-внимателни към музикалния сектор.

Макар и закупуването на каталози да показва признаци на охлаждане, Масух твърди, че финансирането на музика през последните години е положително. Музиката е станала „абсолютно задължителен актив в по-широко портфолио“, казва той, сравнявайки я с петрола или златото. „Това е наистина добър резултат за последните 4 години“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:34 | 14.09.22 г.
fallback