За най-богатите Азиатско-Тихоокеанският регион продължава да е най-скъпото място за живот, като Шанхай измести Хонконг от челното място.
Това са някои от заключенията на публикувания в петък доклад на Julius Baer Group Ltd., цитиран от Bloomberg. Според данните една от причините е бързото възстановяване на региона от коронавирусната пандемия. В същото време Северна и Южна Америка са най-достъпните места за живот заради поевтиняването на американския и канадския долар, както и рязката девалвация на латиноамериканските валути.
Азиатските държави са най-скъпи, защото „Covid не стана епидемия по съвсем същия начин, както за съжаление стана в други градове в индекса“, посочва Раджеш Манвани, ръководител на звеното за пазари и управление на благосъстоянието за Азиатско-Тихоокеанския регион. „Така че те можеха да функционират по-нормално от други“, допълни той.
Най-скъпите градове за луксозен живот:
1. Шанхай
2. Токио
3. Хонконг
4. Монако
5. Тайпе
6. Цюрих
7. Париж
8. Лондон
9. Сингапур
10. Ню Йорк
Коронавирусната криза, която помете света и остави милиони хора без работа, е помогнала за увеличаването на състоянието на богатите. Представителите на технологичния сектор са се справили особено добре, тъй като блокадите помогнаха за преминаването онлайн на множество дейности – от учене до пазаруване и общуване с приятели.
Най-богатите 500 души на планетата са прибавили общо 1,8 трлн. долара към състоянието си през миналата година. Най-голямо състояние са натрупали Илон Мъск и Джеф Безос, показва Bloomberg Billionaires Index.
И макар сривът на туристическия сектор да доведе до 9,3% спад на цените на хотелските стаи миналата година, то самолетните билети бизнес класа са поскъпнали с 11% – най-голямото увеличение сред луксозните категории, тъй като превозвачите трябва да компенсират намалените продажби, посочват от Julius Baer. В същото време цената на дамските луксозни обувки са намалели най-много сред категориите – с 12%.
В Азия цените на стоките и услугите за най-богатите са значително по-ниски, отколкото индексът на потребителските цени в региона от 2013 г. насам, се казва още в доклада.
Шанхай стана най-скъпият град, след като цените се повишиха с 6% през миналата година, а тези в Хонконг останаха относително без промяна, посочва Марк Матюс, ръководител на изследователските операции на Julius Baer в Азиатско-Тихоокеанския регион. В Шанхай се наблюдава „значителна аномалия“, при която полетите бизнес класа са поскъпнали с 82%, а цените на хотелските стаи - с 15%, допълни той.
Като цяло луксозният живот по света е станал с едва 1% по-скъп през 2020 г., става ясно от доклада.
Докладът на Julius Baer проследява цените на 20 луксозни стоки, показателни за начина на живот на хората с високи нетни доходи в 25 града по света. За да се адаптира към промените в начина на живот през изминалата година, категории като лични треньори, сватбени приеми, ботокс и пиана са заместени с колела, спортни пътеки, здравни застраховки и технологии.