България заема 88-о място в Глобалния доклад за щастието на Мрежата за решения за устойчиво развитие за 2020 г., като се изкачва с осем места спрямо предходната година.
След като пандемията преобърна 2020 г. с главата надолу, докладът включва две класации – обичайната, основаваща се на средния резултат от тригодишни допитвания между 2018 и 2020 г. на института Gallup, и още една, вземаща предвид конкретно 2020 г., за да се разберат последиците от пандемията върху субективното усещане за щастие и как фактори, допринасящи за щастието, са били засегнати от пандемията.
В класацията само за 2020 г. България заема 56-о място сред 95 страни с резултат от 5,598, който е по-висок от средния за 2017-2019 г. от 5,102. В класацията, обхващаща 3-годишен период, страната ни остава сред най-нещастните в Европа, като изпреварва само Албания, Северна Македония, Турция и Украйна.
Финландия запазва титлата си на най-щастливата страна в света през миналата година, белязана от пандемията, като доверието на хората един в друг и в правителството им се оказва ключов фактор. Това е четвърта поредна година, в която скандинавската страна оглавява класацията.
Доверието е ключов фактор, свързващ щастието и успешните стратегии за борба с COVID-19, където обществата с по-високо доверие в държавните институции и по-голямо равенство в доходите са по-успешни в борбата с вируса.
Засега Финландия се справя по-добре с пандемията от повечето страни, като избягва блокади, които намаляват задоволството от живота в цял свят. Болниците не са препълнени и тя успява да задържи броя на починалите под 150 на един милион души спрямо средното глобално равнище от около 980. Дания, която е на трето място, също се справя с пандемията относително добре.
САЩ отстъпват с едно място и заемат 19-а позиция, пет места след Канада и три след развиващата се страна Коста Рика, а Афганистан остава най-нещастната страна в света.
Двата метода за определяне на класацията този път показват, че промените в общия резултат са скромни, „отразявайки както глобалното естество на пандемията, така и широко споделяната устойчивост пред борбата с нея“.
В топ 10 на най-щастливите страни в света след Финландия и Дания се нареждат Швейцария, Исландия, Холандия, Норвегия, Швеция, Люксембург, Нова Зеландия и Австрия. На обратния полюс са Афганистан, Зимбабве, Руанда, Ботсвана, Лесото, Малави, Хаити, Танзания, Йемен и Бурунди.
„Трябва да си поставяме за цел щастието, а не само богатството, което ще се изпари, ако не се справяме значително по-добре в отговора на предизвикателствата пред устойчивото развитие“, коментира Джефри Сакс, директор на Мрежата за решения за устойчиво развитие.
„Пандемията ни напомня за глобалните екологични заплахи, спешната нужда от сътрудничество и затрудненията в постигането на сътрудничество във всяка страна и глобално. Трябва спешно да си извлечем поуки от COVID-19“, допълни той.