Интересът на Мария Озтюрк, майстор на захарни декорации, към сферата се появява с желанието ѝ да направи торта за рождения ден на своето дете. Така тя започва да търси рецепти и да изпробва различни техники, като по нейни думи фактът, че е завършила рисуване и скулптура също много ѝ помага. Повече за това как захарните декорации се превръщат от хоби в международен бизнес тя разказа в “Bloomberg TV Bulgaria Интервю”.
Мария Озтюрк коментира какво е отражението на пандемията върху уроците, които тя преподава. Експертът в сладкарското изкуство разкри, че работата ѝ е била свързана с много пътувания преди коронакризата, но и преди нея тя е провеждала онлайн курсове заради желанието на живеещи по-далече хора да научат техниките на захарната декорация.
“При онлайн обучението предимство е, че хората имат този курс записан, многократно могат да се връщат, да гледат и да изпълняват наученото”, посочи Озтюрк.
Майсторът на захарни декорации изброи с какво се прави украсата на сладкишите - основно се работи с фондан, т.нар. захарно тесто, а понякога и с моделиращ шоколад, а боите, които се използват, са само сладкарски.
“Единственото условие, което трябва да се спазва, когато говорим за захарна декорация и направата на сладкарски изделия, е всичко да бъде ядливо”, коментира Мария Озтюрк и потвърди, че няма разлики между направата на захарни декорации у нас и в Турция, където тя живее. "Българските захарни декоратори и сладкари по нищо не отстъпват на турските си колеги”, каза тя.
Експертът в сладкарския бизнес отбеляза, че преимущество на Турция е, че в страната се произвеждат всякакви продукти за сладкарството и фирмите постоянно експериментират с нови неща, но заяви, че снабдяването с продукти в България също е на ниво.
Как сгради, картини и предмети от бита се превръщат в произведения на изкуството от захар?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на рубриката Bloomberg TV Bulgaria Интервю гледайте тук.