fallback

След месеци на строга карантина Непал най-после отвори границите си

Алпинисти и туристи от цял свят могат отново да обърнат поглед към най-високата точка на света – връх Еверест, и да спасят местната икономика

15:18 | 17.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След месеци на строга карантина и блокади Непал най-после отвори границите си. От 17 август в страната вече е разрешено кацането на международни полети, съобщава издението outlookindia.com. Това дава шанс на алпинисти и туристи от цял свят отново да обърнат поглед към най-високата точка на света – връх Еверест, и да планират „атаките си“.

Припомняме, че на 11 март Китайско-тибетската асоциация по алпинизъм, която отговаря за издаването на всички разрешителни за пътуване и катерене през Тибетското плато, обяви, че никой няма да се качи на Еверест през този сезон от контролираната от Китай Северна страна.

Ден след това, на 12 март, Непал също забрани изкачването на планинските върхове, включително и „покрива на света“.

Всички експедиции бяха отменени. Непалското правителство преустанови временно и издаването на туристически визи при пристигане. 

Високопланинският туризъм е жизненоважен за икономиката на Непал. Той генерира 8% от брутният вътрешен продукт на една от най-бедните страни в света. Годишно катерачите, които отиват да се пробват на Еверест, наливат над 300 млн. долара в местната икономика. Решението за отмяната на експедициите нанесе тежък удар на населението и конкретно онези, които работят като шерпи и чийто поминък разчита основно на туризъм и огромните потоци чужденци. В рамките на един сезон водачите изкарват до 10 хил. долара, като по този начин изхранват цялото си семейство за цялата година. Само разрешителното за изкачване на връх Еверест струва 11 хил. долара на човек. Отделно се заплаща за транспорт, логистика, шерпи, водачи и наем на екипировка (ако има нужда).

Местните хора казват, че ако „загубят“ Еверест, няма да има с какво да платят за обучение на децата си, да си плащат сметките, а безработицата ще бъде „опустошителна“. 

„Един турист поддържа 11 непалски семейства“, казва Джибан Гхимире, туроператор със седалище в Катманду, цитиран от National Geographic. 

Според данни на изданието ​​Kathmandu Post миналата година Еверест е бил изкачен от 885 души, което е своеобразен рекорд. 644 от алпинистите са се качили именно от страната на Непал.

Страната все още се възстановява от тежко земетресение през 2015 г., като плановете за тази година бяха в Непал да дойдат над 2 млн. туристи.

По данни на Непалската централна банка работодателите в страната са съкратили близо една четвърт от своите работници от началото на коронакризата. Паричните преводи от непалски граждани, работещи в чужбина също драстично намаляват, а те допринасят за приблизително 25% от БВП на страната. 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:30 | 13.09.22 г.
fallback