Хонконг е най-скъпият град в света, според проучване на Julius Baer Group, проследяващо градовете на база набор от луксозни стоки и услуги - от къщи и лични треньори до уиски.
Докладът, публикуван в четвъртък, подчертава нарастващия обхват на разкоша сред най-заможната прослойка в световен план, докато напрежението в някои държави нараства заради разликата между богатите и всички останали, съобщава Bloomberg. Разширяването на неравенството в Хонконг, подхранвано от ниските данъци, спомага за най-големите вълнения в града след връщането му към китайско управление през 1997 г.
Идеята за лукс „някога е включвала изискани стоки като например чанти или спортни коли“, казва в доклада Никола де Сковронски, ръководител на решения за управление на богатството в Julius Baer. „Днес тя е превърната в широка категория, която включва услуги и преживявания - от изискано хранене до нови тенденции в начина на живот като уелнес“, пояснява той.
Високите местни данъчни ставки правят Рио де Жанейро - вторият по големина град в Бразилия - най-скъпият метрополис в света в пет от 18 категории в „Отчет за глобалното богатство и начин на живот“ за 2020 г. на швейцарската банка.
Въпреки това Хонконг е определен за първенец в класацията на Julius Baer Group, като бившата британска колония често се посочва в топ 10 на най-скъпите общини в категории като изискани вечери и луксозни коли. Въпреки че може да отпадне от бъдещите класации след продължаващите месеци наред протести, които оказват влияние върху икономиката му, други азиатски градове се представят добре - Шанхай, Токио, Сингапур, Тайпе и Банкок са сред първите 10 позиции.
Шанхай е на второ място, следван от Токио. На четвърта позиция е Ню Йорк, а Сингапур, Лос Анджелис и Лондон заемат съответно пето, шесто и седмо място. Тайпе, столицата на Тайван, се класира осма в класацията, следвана от Цюрих на девета и Монако на десета позиция.