Разумната цена за годежен пръстен не трябва да надминава две месечни заплати, смятат 75% от българите. Това показва акнета в социалните медии, организирана от Amodoria - международна верига бутици за бижута и търговия със скъпоценни камъни.
Допитването, в което участват над 1500 души, е проведено в навечерието на коледните и новогодишни празници , когато е най-популярният период за предложения за брак в световен мащаб. Според статистиката в 40% от случаите заветният въпрос се задава именно на Коледа, Бъдни вечер или в новогодишната нощ, като общият резултат измества в класацията дори най-романтичния ден – Свети Валентин.
Минимална цена за годежен пръстен от две месечни заплати е изискване, възприето в САЩ през миналия век, което символизира готовността на мъжа да поеме отговорност за издръжката на бъдещото семейство. Според анкетата в България няма твърдо установена практика в тази насока.
Макар и непредставително, проучването показа, че за повечето българи цената на пръстена не е решаваща, а от значение са жестът и любовта, които стоят зад него, според Рабия Мула, посланик на Международната асоциация на индустрията за скъпоценни камъни (ICA) и представител на Amodoria за България.
В същото време обаче 87% процента от участниците в анкетата са категорични, че пръстенът е важен и държат на него, добавя още тя.
Допитването показва още, че според половината от българите годежният пръстен трябва да е с диамант. Това е и най-популярният скъпоценен камък за предложения в световен мащаб. Опитът на международните бижутери у нас през последните две години сочи същото – най-търсени са годежните пръстени с един или повече диаманти, от бяло злато и цена до 3000 лева.
“Диамантите са предпочитани не само заради символиката и установения тренд, но и защото са устойчиви и неутрални, комбинират се лесно с други бижута, което ги прави подходящи за носене всеки ден”, обяснява Рабия Мула.
"Ако обаче се търси уникално бижу, което да се предава от поколение на поколение, комбинацията с цветни скъпоценни камъни е по-подходящa и често е и по-добрата алтернативна от инвестиционна гледна точка", допълва тя.