На 25 януари се навършват 140 години от утвърждаването на устава на Българската народна банка през 1879 г. от руския императорски комисар в България княз Александър Дондуков–Корсаков.
Утвърждаването на устава е последвано от назначаването на първия управител на БНБ Лудвиг Карбоньор на 4 април, официалното откриване на банката на 23 май и извършването на първата банкова операция на 6 юни 1879 г.
В началото БНБ е централна държавна банка, поставена под контрола на министъра на финансите, която обслужва държавния бюджет и касовата дейност на държавата и извършва банкови операции, присъщи на търговска банка, без да притежава правото да отпечатва и да пуска в обращение банкноти. Със Закона за учредяване на БНБ и с новия устав, приети през 1885 г., е извършено преустройство на банката, разширена е нейната самостоятелност, предоставени са й права за печатане на банкноти и през същата година тя пуска в обращение първите български банкноти.
Българската централна банка е една от най-старите централни банки в света, 13-та по ред, и една от първите публични институции в България след Освобождението.
Създаването на БНБ предхожда свикването на Учредителното събрание за изработването и приемането на основния закон – Конституцията, свикването на Първото велико народно събрание за избор на държавен глава, свикването на Първото обикновено народно събрание и съставянето на първото правителство.
БНБ е институция с ключова роля във финансовата система на България и един от традиционните символи на суверенитета на нашата страна.