Туристическият сектор в Турция обмисля дали да не се откаже от системата Аll inclusive, пише вестник „Хюриет“, позовавайки се на Конфедарацията на търговците и занаятчиите, съобщава БНР.
Според бранша системата вече се е изчерпала и въпреки че броят на туристите е надхвърлил нивата от 2014 година, приходите не нарастват и дори намаляват.
Турският министър на туризма и културата Мехмед Ерсой също смята, че нещо трябва да се промени и че страната трябва да се стреми към ръст на парите, които един турист оставя.
В момента по данни на хотелиерите средният приход от една стая е 76 евро дневно. Очаква се през 2018 година Турция да бъде посетена от 36 милиона туристи, които ще донесат приходи от около 30 милиарда долара - 4% от БВП.
Най-много са туристите от Русия – за миналата година те са били 4,5 милиона, следвани от германците – 3,5 милиона, а българите, които са посетили Турция, са 1,85 милиона.
Междувременно в понеделник турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че нападенията срещу турската икономика не се различава по нищо от атака срещу националния флаг или ислямската покана за молитва.
С предизвикателен тон държавният глава посочи в предварително записан поздрав по случай Курбан байрам, че цел на валутната криза е да постави „Турция и нейния народ на колене“.
Турската лира се срина с 40% от началото на годината, ударена от притесненията за влиянието на президента върху финансовата политика на страната и утежнените двустранни отношения със САЩ.