Британският концерн Unilever не можа да отговори на очакванията на анализаторите за продажби през второто тримесечие на годината, посочвайки като причина протестите на превозвачи в Бразилия заради високите цени на горивото.
Производителят на сладоледите Ben & Jerry’s и сапуните Dove отчете по-малък от очакваното ръст на продажбите си заради протестите, като не успя и да увеличи достатъчно цените, за да компенсира изоставането, съобщава Bloomberg.
Според данните основните продажби са нараснали с 1,9% в периода между април и юни в сравнение с очакванията за 2,3%. Това представлява и значително забавяне на растежа от началото на годината, когато той бе 3,4%. За първата половина на годината растежът също бе свит с 0,6 процентни пункта заради протестите. Латинска Америка отговаря за 15% от продажбите на Unilever.
По-рано от компанията направиха прогноза за растежа през първото полугодие, предвиждайки той да бъде под диапазона между 3% и 5%, очакван за растежа за годината.
Компанията предвижда ръстът да се възстанови през втората половина на 2018 г. достигайки между 4,5% и 5%, заяви главният финансов директор Грейм Питетли.
„Много сме доволни и маржовото представяне наистина е много силно“, заяви още той по повод на днешните данни. „Вече отбелязваме положителен прогрес към увеличаване на цените през втората половина“, тъй като компанията ще предлага нови продукти, допълни още Питетли.
От Unilever посочиха също, че заради консолидирането на централата си в Холандия и несъгласието на инвеститорите вписването на компанията в британския индекс FTSE 100 е „изключително малко вероятно“.
Производителят също така си търси нов изпълнителен директор, който да наследи на поста Пол Полман, който е начело от 2009 г. насам.
В началото на този месец стана ясно, че Unilever придобива българския производител на сладоледи Denny Ice Cream. Обединието създава вторият по големина играч на пазара на сладолед у нас. Британската компания вижда голям потенциал за растеж в България, а основание за този оптимизъм е фактът, че консумацията на сладолед у нас е по-ниска спрямо други европейски пазари.