Независимо дали отпивате глътка кьолш (традиционна светла бира) в Германия или от бутилка Heineken в бар в Хонконг има няколко фактора, които могат да повлияят на цената на питието ви. Разходите за живот със сигурност са основен фактор, но данъците, наличността, вида заведение, вида бира и местните вкусове също могат да засегнат цената, коментира VisualCapitalist.
Анализаторите на Deutsche Bank наскоро са събрали данни за това колко струва един пинт бира (малко под ½ литър) в множество големи градове по света.
Много от населените места начело на класацията имат по-високи разходи за живот, затова и не е изненадващо, че Осло и Хонконг са на второ и трето място – съответно с 10,30 и 8,90 долара за пинт.
При Дубай обаче нещата стоят малко по-различно
Технически погледнато употребата на алкохол е разрешена само за чужденци и немюсюлмански посетители на Дубай, а да бъдеш пиян на публично място може да предизвика сериозни последици. Имайки това предвид, в Дубай цените на бирата отразяват луксозния му облик и усещане. На фона на слабата наличност и тежките регулации онези, които копнеят за пинт бира, ще трябва да платят 12 долара, за да ѝ се насладят.
Гражданите на Чехия консумират най-много бира в света, и то с голяма преднина – с 36% повече от съседни Австрия и Германия. Това отчасти се дължи на факта, че търсенето е толкова високо, че компаниите нямат против да се конкурират в цените. В резултат на това бирата често е по-евтина от водата в ресторантите и пъбовете в Прага.
Ниските разходи за живот и стабилното предлагане на местна бира в Манила пък ѝ носят най-ниската цена за пинт в класацията. San Miguel – най-голямата пивоварна във Филипините, доминира с пазарен дял от над 90%, а потреблението на бира расте постоянно.
Медианната цена на бирата в 48-е проучени града е 5,70 долара, а цялата класация можете да намерите тук.