Светлините и камерите вече са подготвени в очакване на снимачните екипи в „Метрополис на източното кино“, китайския Холивуд, който компанията Wanda представи официално в събота. Строителството му в крайбрежния град Циндао продължи пет години и се очаква да привлече големи продукции, съобщава испанското икономическо издание Expansion.
„Ще предложим всякакъв вид инфраструктура и услуги, за да отговорим на нуждите на снимачните екипи. Сигурен съм, че киностудиото ще се превърне в идеална дестинация за всички продуценти – както местни, така и чуждестранни“, заяви главният изпълнителен директор на Wanda Studios Алвин Фу.
Конгломератът на Уан Дзиенлин започна строителството на киностудиото през 2013 г. и сега то се превръща в най-голямото в света с площ от 166 хектара. Град Циндао е известен с бирата си и се намира на брега на Жълто море.
В изграждането на „Метрополис на източното кино“ са вложени 50 млрд. юана (7,9 млрд. долара). Той разполага с 30 работещи снимачни площадки и още десет в строеж наред с други инсталации. Една от снимачните площадки се простира на площ от 10 хил. кв. м, което я превръща в най-голямата в света.
Луксозни хотели, болница, международен колеж, вили, търговски център, театър, спортни зали и три тематични парка (увеселителен, воден и посветен на киното) допълват предложенията за забавление и прекарване на свободното време на комплекса. Той разполага и с хълм, на който е изписано името му точно в стила на Холивуд.
Миналата година Метрополис прие десет продукции, сред които „Великата стена“, копродуцирана от Мат Деймън, и продължението на „Огненият пръстен“ и Фу заяви, че през втората половина на 2018 г. почти всички снимачни площадки са резервирани.
Целта е киностидуиото да се превърне в звездна дестинация за местните продуценти, които досега снимаха в студиа в Пекин или в южни градове на Китай, които обаче не разполагат с „международните стандарти за качество“, които предлага Wanda, обясни Фу.
Наред с инсталациите едно от основните предимства на киностудиото е „изключително конкурентна“ политика за субсидии. Заделени са 5 млрд. юана (790 млн. долара) за субсидирането на до 40% от общите разходи за снимането на качествени филми там.
Главният изпълнителен директор на Wanda Studios обясни, че откриването на киностудиото ще повиши качеството на китайската кино индустрия и престижа й на международно равнище и в същото време ще затвърди отварянето на страната към чуждестранни продукции, включително ако впоследствие се окаже, че те не могат да бъдат прожектирани в Китай.
Азиатската страна е установила максимална квота от 34 чуждестранни филма, които могат да се прожектират в киносалоните й на година, така че китайските зрители гледат предимно местни филми или копродукции с други страни.
Китайската киноиндустрия се оплаква от липсата на студиа с високи технологии, качествена снимачна техника и процеси за дигитална постпродукция и се нуждае от интегрирана система за снимане, постпродукция, реклама и дистрибуция, съобщи Wanda в комюнике, разпространено по време на представянето на киностудиото.
Поради това повечето китайски филми трябва да правят постпродукцията си в Холивуд и дори в Южна Корея или Япония.
След поредица от неразумни инвестиции и придобивания в чужбина Wanda беше подложена на натиск от китайските власти да намали дълга си и да се справи с недостига си на ликвидни средства, в резултат на което компанията беше принудена да продаде голяма част от активите си, включително „Метрополис на източното кино“.
Сега то е собственост на конгломерата в областта на недвижимите имоти Sunac China Holdings, въпреки че управлението му остава в ръцете на Wanda.