fallback

Колко близо сме до хамбургери, отгледани в лаборатория?

Компании вече отглеждат месо от стволови клетки и прогнозират, че до няколко години тези продукти ще навлязат в магазините

17:08 | 03.03.18 г. 4
Автор - снимка
Създател

Последната заигравка на хранителната индустрия е "инвитро" или "чисто" месо, отгледано в лаборатория от стволови клетки от животни, пише CNN. Клетките започват да се делят и формират мускули и органи, обясняват учените.

Процесът да бъде отгледано парче, достатъчно голямо за един сандвич, отнема девет седмици. Учените разказват, че подобна технология се използва и в медицината - засега клинични изпитания, например в кардиологията за възстановяване на увредени органи.

Учените коментират, че вкуса на месото, отгледано в лаборатория е същия, ако не дори и по-добър. Тестове са правени с пилешко и свинско месо и при двата случая вкусът е идентичен.

Хамбургерите, отгледани в лаборатория, много скоро могат да станат реалност - дори преди края на 2018 година, казва Джош Тетрик, изпълнителен директор на една от компаниите, които произвежда такова месо - JUST. Според него именно вкусът ще е от значение дали този продукт ще пробие на пазара.

Първите ресторанти, които ще предлагат отгледани в лаборатория пилешки късчета, наденички или гъши дроб, вероятно ще бъдат в САЩ и Азия, посочва още Тетрик.

Други компании не са толкова оптимистични, но смятат, че процедурата ще отнеме само няколко години - вероятно около 2021 година, лабораторно месо ще се появи по магазините.

Здравните власти имат друг поглед към тази индустрия - безопасно ли е култивираното месо за потребителите. Агенцията за храни и лекарства в страната разпространи специално съобщение, в което се посочва, че на този етап, ако бъде отгледано според всички стандарти за сигурност и регулациите, месото би могло да бъде безопасно.

Реално това месо е стерилно и може да предотврати всички предавани от животните заболявания, отчитат още производителите. Статистиката показва, че всяка година 48 млн. американци се разболяват от предавана от животни заболявания. 128 хил. от тях биват хоспитализирани, а около 3 хил. са починалите.

Още един аспект е в полза на лабораторното месо - през 2018 година прогнозите на властите в САЩ са, че консумацията на месо ще е рекордна. А съчетанието с растящото население на планетата (до 9,7 млрд. души през 2050 година), то фермите няма да бъдат в състояние да изхранят населението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:09 | 12.09.22 г.
fallback