Два безпилотни летателни апарата ще пазят слоновете от бракониери в най-големия природен парк в Зимбабве – Хванге, съобщава руската информационна агенция ТАСС. Допълнителните мерки в защита на слонската популация включват още и увеличаване на служителите в парка, както и назначаване на специално обучени за охрана кучета.
Целта, освен да бъдат защитени слоновете, е и да бъде запазена привлекателността на националния парк за чуждестранните туристи. Туризмът носи около 11% от приходите в бюджета на Зимбабве, възлизащи на 14 млрд. долара през тази година, посочва още ТАСС.
В Хванге живеят около 2/3 от популацията на слоновете в Зимбабве. През последните две години обаче поне 300 от слоновете са станали жертва на бракониери, които отравят водата с цианид.
Главният трофей са бивните, които са особено ценени в Азия. В Китай килограм слонова кост се оценява на над 2 хил. долара. Черният пазар на слонова кост се оценява на 10 млрд. долара.
За седем години популацията на слонове в Африка е намаляла до 450 хил., като най-много от тях живеят в Ботсвана – около 200 хил. През 70-те години броят на слоновете на континента е надхвърлял 1,2 млн.
За да бъдат защитени животните, през 1989 година търговията със слонова кост беше забранена. През 2008 година обаче в Китай решават да разхлабят стриктните забрани и да позволят покупката на слонова кост, което се използва от нелегалните търговци.
Правителството на Зимбабве планира да предложи отмяна на забраната и така, с помощта на законната търговия със слонова кост да бъдат ударени бракониерите. Бъдещето на видовете, които са под заплаха за изчезване, ще бъде коментирано по време на конференция през септември.