Горещото и сухо време през миналото лято порази реколтата от хмел в Европа, а силното търсене на крафт бири, при много от които се използва голямо количество хмел, подлага на натиск маржовете на печалба на малките пивовари и ги кара да вдигат цените, пише в цитиран от БТА анализ на Ройтерс.
Цените на някои сортове хмел се повишиха с до 50%, отбелязват източници от сектора, а други са с до 5 пъти по-скъпи или просто ги няма, коментират специалисти. Тони Редсел отглежда хмел във фермата си в Кент от 1948 година. Някои от сортовете, които отглежда по традиционния начин, накичени по въженца в редове от високи колове, са от преди 200 години.
Той продава повечето от хмела си с договори на малки пивовари в САЩ, а цените му са се покачили с 20% през последните три години. Миналата година германската реколта беше доста ниска, а американските фермери не биха могли да компенсират разликата, което подсказва, че цените ще се вдигнат отново.
„Разрастването на крафт бирата в САЩ повиши търсенето на английските сортове," посочи пред Ройтерс Редсел. "Сега е добре да си производител на хмел“, допълни той.
Повечето пивовари имат договори с производителите на хмел, което пък ги защитава от неочакван скок на цените, но бъдещите доставки са изложени на риск. Недостигът може да се задълбочи, тъй като мултинационалните компании като AB InBev и SABMiller изкупуват марките крафт бира и увеличават производството им.
Бил Манли, продуктов мениджър на калифорнийската компания пионер в производството на крафт бира Sierra Nevada, посочва: "Трудно е за пивоварите, особено за пивоварите, които нямат договори за хмел или малко са закъснели в играта с договорите“.
Според Манли трябва да чукаш от врата на врата като съсед, който се опитва за вземе назаем чаша захар, ако ти трябва повече хмел от планираното, тъй като продажбите са по-добри от очакваното.
Наред с водата, малца и маята хмелът е една от основните съставки на бирата. Германия и САЩ са едни от основните производители на хмел, като всяка от страните покрива една трета от световното производство.
Германската реколта спадна с 27% миналото лято, според Международната конвенция на производителите на хмел. Отчетен е рязък спад на реколтата освен това в Чехия и Словения. Щефан Барт от компанията Barth Haas Group посочи: "Има значително намаляване на доставките на европейския пазар на хмел след големия спад на реколтата през 2015 година, като се отчита и рязко повишение на цените“.
"Европа ще се нуждае поне от една средна реколта през 2016 година, в противен случай ще станем свидетели на сериозен недостиг," допълни той.
Барт отбеляза, че цените на някои сортове хмел са скочили вече с между 35% и 50% миналото лято.
Крафт бирата се произвежда от малки, независими пивовари, които използват традиционни начини на приготвяне. При някои популярни начини като India pale ale може да се използва шест пъти повече хмел, отколкото при типичните бири лагер.
Анализаторите Киска ван ден Берг и Франсоа Сонвил от Rabobank прогнозират увеличаване на световното потребление на бира с около 1% през 2016 година, тъй като любителите на пивото продължават да се насочват към крафт бирите.
В САЩ всяка осма продадена пинта (0,473 л ) бира е крафт и става все по-популярна по света, според Барт Уотсън, главен икономист в Асоциацията на пивоварите.
"Малки и независими пивовари се появяват на най-различи места по света. Европа, особено Северна Европа, е един от тези райони," допълни той.
Хмелът варира като цена между 3 долара паунда (0,45 кг) до 25 долара паунда, но голямото търсене може да повиши цените.
Хмелът се дели на две основни категории: алфа, който дава горчивината на бирата, и ароматен, който засилва мириса и вкуса. Ароматните видове хмел в момента или ги няма или предлагането им е много недостатъчно, но са намерени начини да се помогне на пивоварите.
Барт посочва: "Като прехвърлят запасите от добре запасените пивоварни, към пивоварните, които в момента имат нужда, търговците на хмел успяват да балансират пазара".
Sierra Nevada, която е сред родоначалниците на американското движение на крафт бирата със своя Pale Ale през 1980 г., посочи, че като се има предвид нетрайността на хмела, пивоварите често сами го прехвърлят на други производители на бира, ако имат повече от нужното им количество.
Манли отбеляза: "Понякога разменяне например 60 празни бъчви за 500 паунда хмел или нещо такова."
Малките пивовари произвеждат бири, при които се използва по-малко хмел, като същевременно запазват аромата или пък използват по-неизвестни, по-евтини сортове.
Rabobank отбелязва, че високите цени ще доведат до увеличаване на насажденията, но тъй като на едно ново поле от хмел му трябват три години да достигне пълния си капацитет, цените на хмела ще растат още тази година.
Това няма да засегне масовите бири, при които хмелът представлява до 2% от цената, посочи Барт.
"Крафт бирите имат по-висок процент хмел и при тях той може да повлияе на цената," отбеляза той.