Германският футбол изпада в най-голямата си криза след скандала за подкупи в Бундеслигата през 70-те години на миналия век. Домакинството на Световното първенство в Германия през 2006 г. може да е било купено, твърди Spiegel. Комитетът по кандидатурата е имал черна каса, която бившият главен изпълнителен директор на Adidas Роберт Лойс-Драйфус тайно е напълнил с 10,3 милиона швейцарски франка - тогава 13 млн. марки.
Посветени в плана са били шефът на Комисията за кандидатстване Франц Бекенбауер, а от 2005 г. насам и сегашният президент на германската футболна асоциация (DFB) Волфганг Нирсбах, както и други високопоставени длъжностни лица.
Парите Лойс-Драйфус е предоставил тайно на германския футболен съюз като заем от частно лице, преди на 6 юли 2000 г. да се вземе решение за домакинството. По-късно сумата не се появява в бюджета на комисията, нито в бюджета на организационния комитет. Година и половина преди световното първенство той си е поискал обратно сумата, по онова време 6,7 млн. евро. Затова организационният комитет, в който влизали Бекенбауер като президент и Нирсбах като заместник, през 2005 г. е търсил начин за незабелязано погасяване. От поверителни документи е видно, че с помощта на ФИФА е създадена легенда. Съответно 6,7 млн. евро са потекли по сметка на ФИФА в Женева като германския принос за планираната, а по-късно отменена гала вечер на Олимпийския стадион в Берлин. От там ФИФА е прехвърлила парите веднага по сметка на Лойс-Драйфус в Цюрих.
Заемът е бил използван очевидно, за да получат гласовете на четирима азиатски представители в 24-членния Изпълнителен комитет на ФИФА. Четиримата азиатци са гласували заедно с европейците при избора през юли 2000 г. за Германия. Тъй като изненадващо новозеландецът Чарлз Демпси не гласува в последния тур, Германия спечели при гласуването с 12 на 11 гласа. Бекенбауер и Нирсбах не коментират темата. В четвъртък от DFB обявиха, че не може да коментират толкова бързо въпроса. Тази сутрин от съюза изпращат прессъобщение, в което се признава, че през април 2005 г. са били преведени около 6,7 милиона евро от организационния комитет за Световното първенство по футбол през 2006 г. на ФИФА. Може би плащането не е изразходвано по предназначение (културна програма на ФИФА), се казва в съобщението, но средствата нямали връзка с възлагането на домакинството. От тримата все още живи азиатци, които са гласували през 2000 г. в Изпълнителния комитет за Германия, двама не коментират пред Spiegel темата. Третият, Чън Мон от Южна Корея, заявява, че въпросите не заслужават коментар.Това е поредната тъмна новина за Германия от последните седмици след избухването на огромния скандал с манипулираните емисии на вредни газове от страна на Volkswagen. Новината идва само месеци след избухването на големия скандал във ФИФА. Швейцарските власти обявиха в края на септември, че са започнали разследвания срещу президента на организацията Сеп Блатер по редица въпроси, включително подозрителни плащания на президента на UEFA Мишел Платини. Футболната асоциация бе сериозно засегната от серия обвинения в корупция, но Блатер отказа да подаде оставката си.