Руснаците живеят с по-малко обувки Ferragamo и без пармезан, а Италия загуби повече от 1,5 млрд. долара заради санкциите на Европейския съюз, които имат за цел да накажат президента на Русия Владимир Путин, пише Bloomberg.
“Притесняваме се и се страхуваме”, заяви италианският министър на индустрията Фредерика Гуиди по време на интервю, дадено в офиса ѝ в Рим на Via Veneto - улица, известна със своите кафенета и елегантни магазини, където руснаците все още могат да бъдат забелязани да купуват стоки от дизайнерски марки преди да се отправят към дома си.
От десетилетия двете страни се радват на добри търговски отношения, подкрепяни от приятелството на бившия премиер Силвио Берлускони и Владимир Путин. Руските богаташи купуват висша мода директно от модните подиуми в Милано и похапват деликатеси като шунка от Парма. Благодарение на това Италия все повече разчиташе на стабилния и растящ износ към Русия.
Всичко това обаче приключи миналата година, тъй като конфликтът в Украйна постави разделителна линия в отношенията между Европа и Русия. САЩ и Европейският съюз (ЕС) наложиха санкции срещу Русия, а Путин отвърна на удара като забрани вноса на редица храни - от месо до млечни продукти, както и плодове и зеленчуци.
Италия, чийто износ е най-големият двигател на икономическия ѝ растеж, понесе голям удар. Дори и санкциите да бяха отменени, има риск четвъртата най-голяма икономика в Европа да е загубила позициите си заради големи конкуренти като Швейцария, която не е част от ЕС и не е задължена да спазва неговите закони.
“Увеличих разнообразието на сирената си като добавих няколко от Швейцария, Тунис, Мароко и няколко от Русия, но нищо не може да замени италианските сирена”, твърди Александър Крупетсков, собственик на магазин за сирена в Москва. Въпреки случващото се, той твърди, че магазинът му продължава да работи добре.
“Може да нямаме същия пазарен дял в Русия след като санкциите бъдат вдигнати”, коментира още 46-годишният Гуиди и допълни, че “това е голям проблем”.
Износът на Италия за Русия спадна с 1,25 млрд. евро (1,4 млрд. долара), или 12%, през 2014 г., сочат данните на Istat. Тази година може да се окаже още по-лоша, тъй като продажбите на стоки и услуги отбелязаха спад с 29,4% през първите четири месеца на 2015 г.
Италианските дрехи, текстил и кожи за износ в Русия са намалели с 16,5% през миналата година. Продажбите на храна и тютюн спаднаха с 9,6%, а най-големите износители - производителите на машини и оборудване, които изнасят най-много за страната, са загубили 4,1% според Istat.
Ако санкциите не бъдат премахнати цяла година, спадът в износа на тези стоки ще се увеличи съответно до 26,1%, 47,1% и 28,8%, сочат данни на Bloomberg.
Гуиди твърди, че италианското правителство се опитва да помогне за сключването на трайно примирие в Украйна, което ще позволи санкциите да бъдат вдигнати. И все пак Италия не може да направи много по въпроса. Основният събеседник, с когото Путин разговаря в Европа, е германският канцлер Ангела Меркел.
“Очаквам, че рано или късно ще премахнем ограниченията, пред които сме изправени днес”, заяви италианският премиер Матео Ренци в Милано.