Световното богатство продължава да расте силно. През 2014 г. частното финансово състояние на населението се е покачило с почти 12 на сто спрямо 2013 г. до 164 трлн. долара (146 трлн. евро), показват резултатите на изследването Global Wealth на консултантската компания Boston Consulting Group (BCG). Ежегодното проучване обхваща 62 страни - по-малко от една трета от държавите по света, но близо 95 на сто от световната икономика.
Според него богатството се концентрира все по-силно у супербогатите и милионерите контролират 41% от световното богатство. Регионалното разпределение обаче се променя. Преди всичко благодарение на бума в Китай азиатско-тихоокеанското пространство (без Япония) изпреварва Европа и скоро може да остави и САЩ зад себе си. Броят на милионерите в световен мащаб се покачва през последната година чувствително от 15 на 17 млн. броя.
САЩ продължават да бъдат страната с най-много милионери, но Азия догонва Северна Америка според критерия частни богатства, сочат резултатите от проучването.
„Когато става дума за богатства, мисля, че важното място вече е Азия", пояснява Федерико Бургони, отговарящ за проучването за Азиатско-тихоокеанския район. Анализът на експертите отчита средствата в брой, депозитите, акциите и други активи на домакинства. Изключват се бизнес инвестициите, недвижимите имоти и луксозните стоки.
Така с 6,9 милиона домакинства, чието състояние превишава 1 млн. долара през 2014 година, САЩ остават категоричен лидер в класацията пред Китай, където живеят два пъти по-малко милионери в долари – 3,6 милиона.
От 2,1 млн. домакинства по света, които са станали милионери между 2013 и 2014 година, над 60% са в Азия. Тази категория не включва Близкия изток, който е класиран отделно от Африка, и Япония, където богатствата почти не са се увеличили, макар страната да остава трета в класацията по брой на милионери с 1,12 милиона домакинства.
В кои страни има най-много милионери вижте в галерията на Investor.bg