Ускорява се процедурата за включването на пещерата „Магурата” в списъка на защитените от ЮНЕСКО обекти, съобщи bTV. Проектът се подготвя от община Белоградчик.
„Сервитутът на входа на пещерата е държавна собственост, сега започнахме процедурите по замяна на общинска собственост с държавна, за да можем да кандидатстваме по оперативните програми”, коментира кметът на общината Борис Николов.
Според кратката справка за пещерата, публикувана на сайта на община Балчик, в нея се намира най-големият сталагмит („Падналия бор”) в изследваните български пещери – с дължина над 11 метра и диаметър в основата 6 метра.
Едно от най-впечатляващите находки в „Магурата” обаче са праисторическите рисунки, издълбани в скалата и изрисувани с прилепно гуано. Фигурите изобразяват танцуващи женски силуети, ловуващи мъже, богато разнообразие от животни, оръдия на труда и растения. Рисунките датират от различни епохи - епипалеолит, неолит, енеолит, начало на раннобронзовата епоха.
В пещерата е открит и слънчев годишен календар от късния енеолит и добавки през раннобронзовата епоха. Този календар е с голяма точност и прецизност на записите.
Чрез рисунките са се съхранявали информациите за регионалния календар и празниците с техните символични и конкретни персонажи.