fallback

Колко богата е Католическата църква в Германия?

Банки, застрахователни компании, телевизионен канал, минерален извор и безброй още имоти носят сериозни приходи на институцията

10:35 | 23.10.13 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От началото на октомври Германия е разтърсена от скандал, свързан с харчовете на Католическата църква. На 8 октомври медийни публикации разкриха, че Петер Тебарц ван Елст, епископ на Лимбург, е вложил 31 млн. евро за своята нова резиденция - истински луксозен жилищен комплекс. Само мебелите за новия му дом струват 380 хил. евро. 783 хил. евро са похарчени за градината, 25 хил. евро – за маса и 15 хил. евро за вана, коментира изданието The Local.

Само разходите за издръжката на комплекса ще бъдат около 15 млн. евро, изчисляват медиите.

Този лукс накара мнозина да се запитат за приходите на Католическата църква в Германия, идващи главно от парите на вярващите и държавни субсидии. Карстен Фрерк, един от изявените критици на църквата, изчислява богатството на църквата на 430 млрд. евро, пише Frankfurter Allgemeine Zeitung. Фрерк посочва още, че част от приходите не са публични и някои от имотите и притежанията остават в тайна.

Това е лесно обяснимо – за големите църкви прозрачността е сред най-сериозните проблеми. „Кой би искал да дарява на богата организация?”, попита още Фрерк.

Може да се каже, че Католическата църква в Германия е вторият по големина работодател след държавата. Институцията е собственик и управител на всякакви предприятия – от училища и детски градини до телевизионен канал. Приходи идват от продажбата на различните напитки, произвеждани в манастирите, както и от минералния извор Adelholzener. Католическата църква притежава още десет банки и безброй застрахователни компании.

Освен това църквата получава и процент от данъците на данъкоплатците католици. Системата е подобна на „десятъка”, който вярващите са плащали на църквата през Средновековието. Само през тази година приходите от този „църковен” данък достигат 5,2 млрд. евро. Спрямо 2000 година има увеличение от 15%.

Заради финансовата криза много институции и организации започнаха да се замислят за бюджетите и приходите си. За Католическата църква на Германия обаче размислите за банкрут са доста далечни. Освен всички приходи от имотите и данъците, институцията всяка година получава и субсидия от държавата, при това на базата на споразумение с държавата, датиращо още от 1803 година. През тази година от федералния бюджет в църковния ще влязат 481 млн. евро, което е с 6,6 млн. евро повече от 2012 година.

И тъй като църквата е „организация на публичните права”, тя е освободена от корпоративен данък и данък върху доходите. Подобен статут имат университетите, коментира още The Local. За разлика от църквата обаче финансите на университетите са стриктно контролирани от държавата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:34 | 13.09.22 г.
fallback