Колекционерът на бижута от Хонконг Денис Сун купува нефрит от тридесет години. Напоследък обаче намирането на изделието е все по-трудно, тъй като заради купувачите от континентален Китай цените са станали зашеметяващи, пише Bloomberg.
На търг на Christie's през май пръстен с нефрит бил продаден за 2,6 млн. долара или пет пъти над очакваната цена. Миналия месец Сун си купил гривна от нефрит за почти 130 000 долара, въпреки че цветът и качеството не отговаряли напълно на очакванията му.
Стойността на скъпоценния камък нараства заради богатите китайци, които масово купуват нефритени огърлици, пръстени и гривни като дългосрочна инвестиция. Те разчитат, че камъкът ще им гарантира сигурност, докато борсовият пазар в Шанхай отслабва, по-голямата част от пазара на облигации продължава да е затворена за индивидуални инвеститори и дори и цените на златото вървят надолу.
Около 90% от жадеита - най-ценната версия на нефрита - се добива в мини в Мианмар. Цените нарастват, защото търсенето изпреварва предлагането, обяснява Хъмфри Йен, преподавател в Института по скъпоценни камъни в Хонконг.
Въпреки това купувачите могат да се забъркат в проблеми и да не могат да продадат инвестициите си, тъй като няма международно признат пазар или ценови стандарт за този камък, предупреждава Йен.
Без подобна система купувачите и продавачите разчитат на субективните оценки на експертите или пък използват за ориентир оферти, отправяни на търгове.
Нефритът, който е най-популярен в зелената си разновидност, съществува и в други цветове като червено, жълто и лавандулово. През последните пет години цената му на търговете е нараснала двойно, като над половината от продажбите на жадеит на Sotheby's напоследък са спечелени от китайски купувачи.
Нефритът в Китай се смята за императорски камък още от времето на династията Цин. Китайците вярват, че жадеитът или "фей цуей" на китайски пази от зли сили и символизира чистота и дълголетие.