fallback

Европейските лидери играят тенис, докато пазарите експлоадират

В разгара на новата криза голяма част от европейските политически лидери са на ваканция

13:33 | 09.08.11 г. 8
Автор - снимка
Създател

Саркози се наслаждава на отпуската си в Южна Франция. Снимка: Ройтерс

Август традиционно е месецът, в който повечето европейци са на морския бряг. Пазарите са тихи, парламентите са затворени и почти нищо не се случва.

Не и тази година обаче, когато месецът е белязан от истинска експлозия на фондовите пазари, дълговата криза в Еврозоната ескалира, а политическите лидери имат доста работа, пише в свой коментар CNBC.

Е, може да попитате - къде са европейските политически лидери?

Те, изглежда, предпочитат да се веселят в увеселителни тематични паркове, докато са в отпуска в САЩ, отколкото да се повозят на влакчето на ужасите в една друга кризисна точна.

Британският премиер министър Дейвид Камерън се завърна късно в понеделник от ваканцията си в Италия, след като голяма част от Лондон избухна в безредици.

Финансовият му министър Джордж Озбърн бе сниман от папараци в увеселителен парк в Калифорния.

Германският канцлер Ангела Меркел в момента е на обичайната си двуседмична лятна ваканция в Южен Тирол. Дано си носи мобилния телефон, като се има предвид, че Германия ще играе ключова роля в решаването на кризата.

Френският президент Никола Саркози се отправи на почивка на Френската Ривиера заедно с бременната си съпруга Карла Бруни.

Жозе Мануел Барозу събира слънчев тен в родината си Португалия, въпреки че говорителят му твърди, че работи и по време на ваканцията.

За разлика от тях испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро отмени планираното си пътуване до естествен резерват в Южна Испания, след като лихвата по 10-годишните дългови книжа удари рекордни висини.

Италианският му колега Силвио Берлускони прекъсна обичайната си ваканция на вилата си на остров Сардиния, където правеше своите "бунга-бунга" партита.

В Англия щяха да изпадат от почуда, след като министърът по въпросите на равноправието Лин Федърстоун трябваше единствен от целия кабинет да дава изявления по повод на избухналите в Северен Лондон размирици. Оказа се, че премиерът Дейвид Камерън, заместникът му, вътрешният министър и главният секретар не са в страната в този момент.

Материал на десния седмичник Mail on Sunday, в който се твърди, че Камерън е наел британски тенис инструктор за втората седмица от отпуската си в Тоскана, не бе приет никак добре от поданиците на кралицата.

Заместникът му Ник Клег се върна вчера от почивката си в Испания и Южна Франция и изригна пред журналисти: "Отхвърлям напълно представата, че това правителство някак си не функционира много ефективно през миналата и през тази седмица".

Камерън е говорил с Меркел и Саркози през изминалата седмица, докато от офиса на Озбърн заявиха, че той е направил серия от спешни повиквания от калифорнийската си вила с други финансови министри и с управителя на Банката на Англия, след като кризата отново се разгоря.

Лесно е да се присмиваме на опитите на някои хора да останат на гребена на вълната от своите жезлонзи. Но пък всички ние сме работили с някой, който се опитва да дирижира нещата в офиса си от басейна или от бара в хотела, ползвайки своето Blackberry.

В тяхна защита можем да кажем, че най-страшното на тази криза е, че никой не може да предскаже кога ще се появи следващата фаза.

В Европа, където заетият на пълно работно време получава средно пет седмици платен отпуск, в сравнение с между 9 и 15 дни в САЩ, времето във ваканция се счита за неприкосновено. И повечето от тези лидери са имали доста натоварена програма до този момент, с малък прозорец, в който да вземат почивка.

Така че не е изненадващо да видим Камерън да се задава забързано на летище Хийтроу по-рано от очакваното, след няколко дни, прекарани в хотелски стаи с последния роман на Харлан Коубън.

В политиката, както и в бизнеса, понякога всичко е въпрос на възприемане, и само една снимка на папараците как Камерън се опитва да усъвършенства своя бекхенд, докато магазините в Лондон са плячкосвани, може да е толкова пагубна за репутацията му, колкото и понижение на рейтинга от страна на рейтингова агенция.

Така че да не се учудваме, ако видим и Озбърн да сменя увеселителните паркове със срещи с бюрократи в Брюксел по-скоро от очакваното.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:39 | 13.09.22 г.
fallback