Китай продължава да продава повече от стоките си в чужбина, което означава, че централната банка няма нужда да бърза с овладяването на най-силния юан през последните две години, съобщава Bloomberg.
През ноември Китайската народна банка се въздържа от използването на инструменти за ограничаване на поскъпването на юана, въпреки че валутата записва най-дългия период на месечни ръстове през последните шест години.
Това е обрат от миналия месец, когато властите направиха по-евтино залагането срещу юана и облекчиха контрола върху обменния курс- ходове, които бяха интерпретирани като част от усилията на Пекин да овладее поскъпването.
Сега обаче ставаме свидетели на това, че силният юан всъщност не вреди на китайските износители. Търсенето нараства в световен мащаб за всичко - от предпазни костюми срещу коронавирус до медицински инструменти, които до голяма степен са произведени в Китай. През октомври износът на Китай нарасна с най-бързите темпове от началото на 2019 г., надминавайки прогнозите.
Устойчивостта в износа означава, че Китай може да няма нужда да отслабва юана, след като от края на май той поскъпна с повече от 9%. По-силният валутен курс също така прави вноса по-евтин и увеличава вътрешното потребление - цел, която президентът Си Дзинпин се надява да постигне. Силната валута също ще привлече повече чуждестранни купувачи към китайски облигации и акции, жизненоважна стъпка, тъй като Пекин се стреми да насърчи глобалното използване на юана.
„Ръстът в китайския износ може да продължи още няколко месеца, тъй като не се очаква страните да се справят с коронавируса толкова бързо“, коментират икономистите от Nomura Holdings Inc.
Освен от по-големия износ юанът се подсилва и от стабилното възстановяване на Китай от пандемията и притока на капитал. Президентските избори в САЩ също породиха надежди за по-приятелски отношения между двете страни, връзки, които биха били благодатни за китайската валута.