Турската централна банка опроверга очакванията за повишаване на лихвените проценти, изпращайки лирата до рекордно ниско ниво, като запази лихвения си процент на ниво от 10,25% и заяви, че вече е постигнала напредък в ограничаването на инфлацията, съобщава Ройтерс.
Общо 17 икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха банката да повиши референтната си едноседмична репо-ставка със 175 базисни пункта, за да отговори на слабата валута и двуцифрената инфлация в Турция. Прогнозите варираха между повишение от 100 до 300 пункта.
Решението да остави лихвата непроменена подкопа лирата, която поевтиня с повече от 2% спрямо долара* и накара икономистите да поставят под въпрос ангажимента на централната банка за намаляване на инфлацията и нейната независимост от правителството.
„Банката се върна към по-непредсказуема и непрозрачна рамка на паричната политика. Изглежда като сериозна грешка“, коментира Пер Хамарлънд, главен стратег на развиващите се пазари в шведската банка SEB.
Основният лихвен процент остава под годишната инфлация на потребителските цени, която през септември възлезе на 11,75%, оставяйки реалните лихви отрицателни за инвеститорите в лири.
През септември турската централна банка повиши лихвените си проценти за първи път след валутната криза в края на 2018 г., изненадвайки повечето икономисти. Този ход беше предприет, след като поредица от други мерки не успяха да стабилизират лирата, припомня Bloomberg.
Нейните така наречени от анализаторите „задкулисни“ мерки за овладяване на кредитирането повишиха средните разходи за финансиране до 12,52% от ниското ниво от 7,34% през юли.
*Лирата поевтинява с 1,78% до 7,9490 лири за долар към 16:49 часа българско време.