Най-добре представящата се валута в световен мащаб през тази година, украинската гривня, усложнява финансите на страната си, информира Bloomberg.
Въпреки че годишното поскъпване с 16,5% на гривнята спрямо долара спомага за ограничаване на инфлацията и възпира някои работници да търсят по-добре платена работа в чужбина, то намалява стойността на приходите от износ, на които правителството на Украйна разчита.
Бюджетът на страната за 2019 г. се основаваше на среден валутен курс от 28,2 гривни за долар, по-късно изменен на 26,4 гривни за долар. Съотношението между валутите в понеделник възлиза на 23,7 гривни за долар, допринасяйки за разликата от около 39 милиарда гривни (1,6 милиарда долара) между прогнозираните в бюджета приходи и реално събраната сума.
Този месец правителството нареди на Министерството на финансите да намали някои разходи за развитие на страната, съобщи новинарският сайт Ekonomichna Pravda, позовавайки се на получени документи. Междувременно държавната енергийна компания „Нафтогаз“ получи нареждане да изплати 13 милиарда гривни в дивиденти и други плащания, първоначално планирани за 2020 г.
„Правителството няма друг начин за действие“, заради фискалните ангажименти на Украйна към Международния валутен фонд, заяви Дмитро Боярчук, изпълнителен директор на икономическо-изследователската компания Case Ukraine в Киев.
Той прогнозира недостиг на приходи от 0,7% от брутния вътрешен продукт през тази година, казвайки, че правителството може да забави финансирането на някои инфраструктурни проекти през 2020 г., за да облекчи натиска върху бюджета.
Равнището на гривнята се ръководи от чуждестранния апетит към високодоходния държавен дълг и тревожи експортно ориентираните отрасли, включително селското стопанство и металите.
Съюзниците на президента Володимир Зеленски обвиняват централната банка на страната, че поддържа най-високия лихвен процент в Европа и не се намесва за ограничаване на възхода на гривнята. Въпреки че разходите по заеми бяха намалени през последните месеци, от банката твърдят, че съкращаването им твърде бързо би довело до неустойчива икономическа експанзия.
Правителството е готово да преразгледа макроикономическите си перспективи и да измени бюджета за следващата година, заяви премиерът Олексий Хончарук пред репортери в петък.
Притесненията остават и за 2020 г., тъй като е вероятно притокът на чуждестранна валута в страната да продължи поради новия договор за транспортиране на природен газ с руския Газпром и компенсацията от 3 млрд. долара в полза на „Нафтогаз“ от спечелено арбитражно дело.