Отчаяното търсене на ликвидност срути SOFIX с 9,33% до 480,50 пункта към 13:50 ч. днес.
Инвеститорите не гледат дивидентна доходност или отчети, а се опитват да приберат кеш. Възможно е някои да са принудени поради факта, че имат репо-сделки или други задължения.
Не може да се отрече обаче фактът, че при реализиране на лоши сценарии някои компании ще бъдат изключително затруднени. Инвеститорите трябва да преценят и дали днес има "промоции", тоест акции, които са подходящи за покупка.
Видно от значителния оборот на БФБ от 2,2 млн. лв, има и доста купувачи. 2,2 млн. лв не е много, но днес оборотът е чист, без големи единични сделки, които да го формират. Тоест, може да се предположи, че това са сделки между активни инвеститори. Едните искат да осребрят книжата на каквато и да е цена, но други с около 2,2 млн. лв са се възползвали. Това става на фона на ниските лихви по депозитите в банките, пониженията на Фед и добрата диведнтна доходност на някои компании.
Лошата новина при някои позиции е, че търсенето съвсем изчезна и има само по 2-3 оферти "купува", след което следва нула на инвеститорските екрани. Това показва, че основните акционери явно не държат на цената на компаниите и ги търгуват само спекуланти.
Има компании, които имат гръбнак от купувачи и там оборотът е висок, което само по-себе си е показателно, но трябва да се отчете в комбинация с цената на акциите. Някои останаха с по-малък спад при голям оборот.
Най-голям оборот от сутринта до 13:50 ч. има при "Химимпорт" АД в размер на 538 хил. лв., на второ място беше "Фонд за недвижими имоти България" АДСИЦ с 266 хил. лв., "Спиди" АД със 137 хил лв., "Софарма" АД с 87 хил. лв., "М+С Хидравлик" АД с 85 хил. лв., "Индустриален холдинг България" АД с 84 хил. лв. На седмо място беше "Адванс Терафонд" АДИСЦ със спад от 80 хил. лв., "Стара планина холд" АД на осмо с 69 хил. лв., ХЕС на девето с 69 хил. лв. и "Доверие обединен холдинг" АД на десето с 63 хил. лв.
Всички компании от индекса BGBX40 отчетоха спад, като най-голям беше той при "Доверие обединен холдинг“ АД с 18% до 4,2 лв. при "Химимпорт" АД със 17,7% до 1,14 лв., при ЦКБ АД с 16% до 1,1 лв., при "Неохим" АД с 16% до 22 лв. и при ПИБ АД с 15,22% до 2,34 лв.
Най-слабо от 40-те ликвидни акции поевтиняха книжата на "Юрий Гагарин" АД с 0,69% до 7,2 лв. (те обаче са със значителен спад в последните години), също "Софарма имоти" АД с минус 0,78% до 6,4 лв., "Холдинг Варна" АД с минус 2,22% до 35,2 лв., ХЕС с минус 2,56% до 3,8 лв. и на пето място с минус 2,7% до 1,08 лв. е "Елана Агрокредит" АД.
Броят сделки беше най-голям при "Химимпорт" - 296, следвано от "Фонд за недвижими имоти България" АДСИЦ със 70 и "Софарма" с 68.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава акции в някои от компаниите.