От 15 януари 2020 г. ще може да се да се продава „на късо“ SOFIX, тоест да се печели когато индексът се понижава.
Това е първият ден за търговия на националния договорен фонд (НДФ) Expat Bulgaria Short SOFIX, който ще следва движението на SOFIX, но на обратно.
Вече има профил на фонда в страницата на Управляващото дружество „Експат Капитал“ АД.Вижда се, че дяловете му са 110 000 броя към 5 декември 2019 г. с нетна стойност на дял от 0,9975 лв. За разлика от другите фондове на Експат, към този все още не е прикачен портфейл, затова вероятно той все още е съставен от парични средства. По принцип фондът ще заеме акции (опитвайки се да го направи при възможно най-ниска лихва), ще продаде тези акции на борсата и ще печели когато SOFIX пада.
На въпроса как ще работи този фонд и как се различава от ETF-a върху SOFIX, управляващият съдружник в „Експат Капитал“ Николай Василев, отговори в интервю за Investor.bg:
Той ще прави точно обратното на нашия Long борсово-търгуван фонд “Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF”. Long ETF-ът заема дълги позиции в 15-те акции от индекса SOFIX. Инвеститорите в ETF-а печелят, когато индексът се покачва и губят, когато индексът пада. Short фондът ще заема къси позиции в 15-те акции от индекса SOFIX. Инвеститорите в този тип фонд печелят, когато индексът пада и губят, когато индексът се покачва.
Късите позиции ще се постигат в две стъпки. 1) Short фондът ще взема назаем акции (15-те акции от индекса SOFIX) от инвеститори, които ги притежават и желаят да ги дадат назаем. За това те ще получават лихва от Фонда. 2) Фондът ще продаде акциите на пазара и ще има кеш в баланса. Той ще дължи обратно тези акции на стария им собственик. Ако цената на акциите пада, фондът ще може да си ги набави по-евтино и да реализира печалба.
На въпрося няма ли опасност пазарът да скочи рязко и фондът да загуби много, Василев отговори:
Да, точно това е логиката на Short фондове. Теоретично, ако SOFIX скочи двойно, стойността на дяловете на фонда ще намалее до нула. Затова сме предвидили автоматична защита срещу подобна ситуация. Ако индексът се покачи с +50%, Фондът има задължението да ребалансира портфейла си така, че задълженията на фонда да са половината от неговия кеш. В този случай фондът ще купи част от акциите от пазара и ще ги върне там, откъдето ги е взел назаем.
Обратно, ако SOFIX падне с -50%, Фондът има задължението да ребалансира портфейла си така, че задълженията на фонда да са половината от неговия кеш. В този случай фондът ще вземе назаем още акции и ще ги продаде на пазара.
На 12 ноември 2019 г. в темата за Short SOFIX ETF в Коментари на Investor.bg Николай Василев написа: „Шорт Фондът едва ли ще е толкова голям и мощен, че да мръдне целия пазар.
Освен това не трябва да разсъждаваме статично: пазарът се качва или пада с 50% и ни сварва изненадани и неподготвени. Процесът е динамичен. Постоянно ще имаме внасяния и тегления и текущо ще се стремим към равновесните пропорции. Винаги ще бъдем около средно положение.
В едно съм доста убеден - че ликвидността на борсата няма да намалее заради Шорт Фонда, а само може да се увеличи. И от време на време ще бъде по-интересно, нали?“
Нещата които инвеститорите ще следят от 15 януари са размера на фонда, портфейла на фонда, лихвите които плаща по заетите акции и най-вече доколко точно ще следва SOFIX наобратно. Образно казано, ако SOFIX поевтинее с 5% е хубаво Short SOFIX ETF да се повиши с 5%.
Важен ще бъде и спредът между офертите купува и продава. Осигурен е маркет-мейкър в лицето на ИП „Бенчмарк Финанс“ АД, който ще поддържа оферти продава и купува при максимална разлика (спред) от 5%.
В документите на фонда е обявено, че таксата при закупуване или обратно изкупуване на дялове на първичен пазар (директно „на гише“ при управляващото дружество, а не на борсата) ще е 2%. Минималното количество за покупка или обратно изкупуване ще е 100 000 дяла. Разбира се за инвеститори с договор, какъвто е маркет-мейкъра, ще има други условия.
Годишните разходи на фонда се планират на 2,3% от активите, от които 1% за управляващото дружество и 1,3% други оперативни разходи.
Свързани компании: