fallback

Приходите от дейността на БФБ се свиват с 39% през третото тримесечие

По думите на изпълнителния директор на борсата Иван Такев вече има запитвания за ваучерната схема за листване на БФБ

16:22 | 30.10.18 г.

Приходите от дейността на Българска фондова борса се свиват с 39% до малко над 1 млн. лв. през третото тримесечие на тази година. Това става ясно от неконсолидирания отчет на борсовия оператор.

Нетните приходи от продажби на услуги намаляват близо 4 пъти от отчетените 1,5 млн. лв. през третото тримесечие на миналата година до 433 хил. лв. през същия период на 2018 г. Разходите по икономическите елементи също отчитат спад – 3 пъти до 531 хил. лв. Така дружеството успява да резлизира нетна печалба към 30 септември на стойност от 518 хил. лв. или над 4 пъти спрямо нивата от третото тримесечие на миналата година.

Пазарната капитализация на БФБ се повишава с 2,54% до 39,8 млн. лв. 

Оборот

Оборотът на регулирания пазар на финансови инструменти през третото тримесечие на 2018 г. е бил малко над 95 млн. лв. За сравнение, през второто тримесечие той беше 163,5 млн. лв., което представлява спад от над 41%.

Резултатът се дължи на спад в оборота с други финансови инструменти, където през второто тримесечие е включено първичното публично предлагане, осъществено през юни 2018 година (бел. р. това на „Градус“ АД).

Ако се изключи ефекта от IPO, промяната в оборота би била позитивна – ръст от 15,5%, или 12,7 млн. лв., спрямо второто тримесечие на 2018 г. Оборотът с акции (без АДСИЦ) спада с 36,7%, с АДСИЦ расте с 45%, а оборотът с ДЦК отбеляза ръст от 33 милиона лева. В абсолютна стойност най-значителен бе споменатият вече спад в оборота с други финансови инструменти с 81 млн. лв. и спадът в оборота с акции от 25 млн. лв. Най-нисък бе оборотът през септември -18,77 млн. лв., а най-висок през август - 52,35 млн. лв.

Една от мерките за стимулиране на капиталовия пазар в страната е чрез ваучерната схема за листване на Българска фондова борса.

„Вече имаме няколко получени запитвания от малки и средни предпрития за включване по ваучерната схема, като очакваме скоро да станат ясни първите кандидати“, каза по време на представянето на резултите на борсата изпълнителният директор на БФБ Иван Такев.

Сделки

Броят сделки на регулирания пазар на финансови инструменти през третото тримесечие на 2018 година е достигнал 10 249. За сравнение, през предходното тримесечие той беше 10 797, което представлява спад от 5%. Това се дължи на по-нисък брой сделки с Други финансови инструменти, който бе по-висок през второто тримесечие заради осъщественото IPO. Нарастване с 656 сделки имаше при сделките с акции, със 163 се е увеличил броят сделки с акции на АДСИЦ. Намалял е и броят сделки с Компенсаторни инструменти, Облигации и Борсово търгувани продукти. Най-нисък е броят сделки през септември: 3146, а най-голям той беше през август: 3777 сделки.

Отраслова структура на търговията

През третото тримесечие на 2018 година за пореден път секторът „Финансови и застрахователни дейности“ бе на първо място в класацията по оборот с 27,74 млн. лв. (Q2’18: 47,24 млн. лв.). Финансовите дейности традиционно формират най-голямата част от оборота на борсата.

Оборотът на сектора надхвърля общия на всички останали браншове и формира 52% от общия оборот за тримесечието. Това прави оборотът и капитализацията на Борсата особено чувствителни към сътресения и лоши новини, свързани с банковия и застрахователния сектори.

Сектор „Операции с недвижими имоти“ измести „Преработваща промишленост“ от второто място с оборот от 12,58 млн. лв. и 23,7% от общия оборот. На трето място в класацията е сектор „Преработваща промишленост“ с оборот от 9,83 млн. лв. и 18,5% от общия оборот. Тази структура се запазва устойчива и рядко друг сектор влиза в топ три, което обикновено се дължи на ефект от еднократни големи сделки.

Нови емитенти, отписани емисии и увеличения на капитал

През третото тримесечие на 2018 г. имаше единадесет нови емисии финансови инструменти, допуснати до търговия: една емисия акции на АДСИЦ, две облигационни емисии, две емисии акции и шест емисии на права. За сравнение, през второто тримесечие новите емисии също бяха единадесет: две от тях бяха борсово търгувани фондове, шест бяха облигационни емисии и по една емисия права, акции на АДСИЦ и на сегмент Първично публично предлагане.

Прекратена бе регистрацията на тринадесет емисии, от които пет емисии акции, две облигационни емисии и шест емисии права. За сравнение, през предходното тримесечие бе прекратена регистрацията на тридесет и една емисии акции, една емисия от сегмент Първично публично предлагане и една емисия права. През отчетното тримесечие три дружества увеличиха капитала си, а през предходното – четири.

Индекси на Българска фондова борса

В края на третото тримесечие спрямо началото му бе отбелязано намаление в стойността на всички индекси на БФБ, с изключение на BGREIT.

Най-голямо в процентно отношение бе понижението от 2,38% (-2,97 пункта) в стойността на BGBX40, с 1,56% (-9.87 пункта) намаля стойността на SOFIX, а BGTR30 спадна с 0,96% (-5,05 пункта). През тримесечието единствено BGREIT се повиши с 1,36% или 1,58 пункта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:24 | 09.09.22 г.
fallback