Комисията за финансов надзор (КФН) започва проучване сред подназорните си лица какви са вижданията на съответното дружество за развитието в бъдеще на предлаганите от него услуги/продукти чрез прилагането на финансови иновации и има ли служители, в чиито длъжностни характеристики е включено задължение за осигуряването на киберсигурността. Всъщност въпросите са само част от въпросник, адресиран към поднадзорни на КФН лица, представен на официалната интернет страница на Комисията.
Публикуването на въпросника е част от стартирането на процес на сътрудничество с поднадзорни на КФН лица и заинтересовани дружества доставчици на финансови иновации в небанковия финансов сектор. Освен въпросник от надзора са публикували и консултативен документ, насочен към FinTech дружества, предоставящи финансови иновации в небанковия финансов сектор.
Целта на Консултативния документ е да бъде получена обратна връзка от заинтересованите лица, предлагащи финансово иновативни продукти и услуги, в рамките на небанковия финансов сектор. Резултатите от проучването ще бъдат взети предвид, когато КФН предприема бъдещи действия по отношение воденето на политика на наблюдение на въведените финансови иновации в небанковия финансов сектор.
„Обратна информация към обществеността ще бъде последващо изготвена своевременно след анализ и оценка на получените от заинтересованите лица отзиви“, поясняват от КФН.
Всъщност Комисията за финансов надзор приканва заинтересованите лица да изпратят своите отговори на запитванията по подписания с електронен подпис консултативен документ или въпросник на електронна поща на КФН fintech@fsc.bg или на място в Деловодство на Комисията в срок до 30 Септември 2018 г.
Възможни подходи на взаимодействие между КФН и дружества-заявители
Създаването на Innovation hub е един от възможните подходи на взаимодействие, посочен в консултативния документ, който би могъл да даде възможност на дружествата, предоставящи финансови иновации, да си сътрудничат с регулатора на услуги в небанковия финансов сектор и да имат улеснен достъп до информация.
Потенциалните ползи от механизма за сътрудничество Innovation hub са насърчаване на ефективността и конкурентоспособността в небанковия финансов сектор в интерес на потребителите на услуги. Използването на Innovation hub e свързано със съкращаване времето за отговор във връзка с възникналите от предложителите на иновативни продукти въпроси и казуси относно регулаторния и правен статус и възможността за лесен и бърз достъп до информация чрез намаляване на регулаторната несигурност.
Друг широко използван подход от страна на надзорните органи спрямо FinTech сектора е Sandbox режимът, който позволява на дружествата-заявители да тестват в т. нар. „безопасно пространство“ създаден от тях новаторски продукти, услуга и/или бизнес модел в условията на жива пазарна среда, като същевременно се гарантира, че съществуват подходящи предпазни мерки, които осигуряват защитата на потребителите. Този подход ще позволи да бъдат тествани продукти и да бъдат въведени на пазара чрез намаляване на регулаторната несигурност.