Промените в Закона за публично предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) затварят законовата рамка, регламентираща капиталовия пазар. Това каза в ефира на радио „Фокус“ Делян Добрев, председател на парламентарната комисия по енергетика и член на комисията по икономическа политика и туризъм.
„Важно е от една страна за малкия и среден бизнес в България, защото освен банковото кредитиране, ще има възможност да финансира своите инвестиции, набирайки средства през капиталовия пазар. От една страна е важно за бизнеса, за неговото развитие, което дава отражение върху развитието на икономиката, като цяло. От друга страна, е важно включително за обикновените хора, особено средната класа. Ако погледнем статистиката, през миналата година в
България има 180 хил. души, които са получавали месечен доход над 2 хил. лева. Според мен това можем да приемем за средна класа в България“, отбеляза той.
„Ако погледнем резултатите или доходността на тази наша почти несъществуваща борса, която е едва 8% от БВП, в сравнение със 100% в развитите държави, преди ръста с 50% от средата на миналата година досега, акциите средно на година са носили доходност от 11% от 2009 до 2016 г.“, коментира Добрев.
Делян Добрев обясни, че за този 7-годишен период, който е бил и период на криза, средната доходност от дивиденти и ръст в цената на акциите на година е 11%. По думите му това е добра възвращаемост.
Той посочи още, че е добре родените преди 1978 г. да проверят боновите си книжки от масовата приватизация, за да разберат дали им носят доходност.
По думите му в България към момента има около 2,5 млн. души, които разполагат с акции от масовата приватизация и не знаят в коя компания са и дали им носят доходност. „Много хора по време на масовата приватизация получиха бонови книжки с 25 хил. лева и масово ги дадоха във фондове. Някои от тях излязоха пирамиди и хората си загубиха парите. Други обаче управляваха добре средствата на тези вложители и сега носят висока доходност на тези инвестирани бонови книжки“, коментира той.
Делян Добрев препоръча хората да проверят в кои фондове са дали своите книжки, за да потърсят дивидентите си, ако имат такива. Той припомни, че дивидентите се пазят 5 години назад по закон и след това остават в полза на компанията.