До една-две години ситуацията на Българската фондова борса (БФБ) ще наподобява тази от 2006 - 2007 г., което ще бъде подкрепено от растеж на доходите и по-високо потребление. Това означава, че парите към борсата несъмнено ще се повишават. Такава прогноза направи главният инвестиционен консултант на „Елана Трейдинг“ Цветослав Цачев по време на мастър клас, посветен на потенциала на БФБ. Клуб Investor е медиен партньор на събитието.
В сравнение с пазарите в САЩ, Германия и Румъния БФБ изостава по растеж на основния индекс. В началото на финансовата криза през 2007 г. SOFIX се понижи с 85%. В момента българският пазар е на 35% под върха си от 2007 г., а САЩ и Германия са с 50% над върховете си от същата година, обясни Димитър Георгиев, ръководител „Финансови пазари“ на инвестиционния посредник.
По думите му това е признак, че има дългосрочен потенциал за растеж на нашия пазар. Банковите лихви все още не са водеща причина за насочване на капитал към БФБ, по-голямата мотивация за ръста на акциите е инфлацията, обясни Георгиев.
По думите му шест поредни години доходността от дивиденти е по-висока от тази от банковите депозити. Апетитът за доходност според него ще принуди консервативното българско население да погледне към борсата.
В момента ресурсът, който идва към БФБ, се задвижва именно към дивидентни акции.
Анализаторите коментираха и борсово търгувания фонд (ETF) върху SOFIX. Според тях фондът се приближава все повече до пълна репликация на индекса, но анализаторите подчертаха, че той няма да се движи по-бързо от основния индекс.
Очакванията са оттук нататък двете дати за ребалансиране на SOFIX да бъдат много интересни периоди.
Фондът трябва да е катализатор, но не и основен фактор за растежа на БФБ, коментираха анализаторите.
Гееоргиев подчерта по-големия брой сделки напоследък, което показва активизиране на повече инвеститори.
От своя страна, Цачев допълни, че в момента на борсата има по-малко компании, но по-качествени в сравнение с 2006-2007 г. Според него тенденцията към повишаване на броя на сделките на борсата ще продължи.
Чуждестранните инвеститори също започват да търсят български акции, въпреки че в България няма официална статистика, която да показва какъв е броят на чуждите инвеститори на БФБ, за разлика от други страни в региона.
Тези инвеститори са съществен фактор и неизчерпаем източник на ресурс за нашата борса, подчерта Георгиев.
Той е оптимист за развитието на пазара, защото има много положителни фактори, които компенсират минусите. Като примери той посочи икономическия растеж на страната, повишаването на доходите, политическата стабилност и като цяло намаляването на политическия риск в Европа.
„Индустрията ще продължи да бъде водещ фактор за ръста на борсата“, каза Георгиев. На следващо място той посочи фармацията и банковия сектор, който „е по-силен отвсякога без лъжливия фактор КТБ“.