Новите критерии, които въведе Българската фондова борса (БФБ - София) за изчисляване на индексите, имат своите плюсове и минуси. Те ще изключат по-неликвидните позиции от индекса, но ще намалят нивото на сигурност на инвеститорите. Това коментира директорът „Корпоративни финанси“ в Първа финансова брокерска къща (ПФБК) Мартин Димитров в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му промените в изчисляването ще позволят на SOFIX да представлява най-търгуваните компании на борсата, но нововъведението за пазарни тестове ще донесе неясноти. „Новият критерий, който досега не съществуваше, са пазарни тестове с поръчки 10, 15 и 20 хил. лв., чрез който БФБ ще измерва пасивната ликвидност. Но това може да ограничи възможността на инвеститорите да инвестират в потенциални кандидати за SOFIX“, обясни Димитров.
Това е така, защото единствено борсовият оператор разполага с информация за изчисление на този критерий. „Така се прехвърля цялата отговорност върху борсата, тъй като 25% от подреждането на SOFIX ще се извършва на тъмно за всички останали. Това намалява нивото на сигурност на инвеститорите“, категоричен беше той.
„Новите промени в правилата за изчисляване на индексите биха били в ущърб на най-нисколиквидните компоненти на SOFIX, които са Индустриален Капитал Холдинг АД и Холдинг Варна АД“, посочи още Димитров.
Групата на потенциално влизащите е по-широка, коментира той. Близко един до друг са Индустриален Холдинг България, Трейс Груп Холд и Сирма Груп Холдинг.
Новите правила за изчисляване на борсовите индекси бяха обявени след разследването на Investor.bg oтпреди няколко месеца, според което БФБ е използвала грешни данни при ребалансирането на основния индекс SOFIX и от него неправилно отпадна "Индустриален холдинг България" за сметка на "Еврохолд България",
По-конкретно - в четвъртък БФБ-София прие новите правила за определяне на състава на SOFIX - след продължителна съгласувателна процедура с участието на браншовите асоциации, съобщиха от борсовия оператор.
През април 2017 г. промените бяха анонсирани и са приети в тогава предложения вариант, но с едно изключение - отпаднала е идеята за понижаване на критерия за стойност на фрий-флоута до 5 млн. лв. и той остава 10 млн. лв., както и досега.
Досега класирането се осъществяваше на база стойността на фрий-флоута (стойност на акциите в малки акционери, като за малки се приемат тези с дял под 5%).
От следващото актуализиране на състава на SOFIX (през септември 2017 г.) ще се ползват новите критерии, които ще са 4 и то с равно тегло.