fallback

К. Паунина: Новият критерий за SOFIX ще отразява дълбочината на пазара

Основният индекс на БФБ остана почти без промяна по време на сесията, след като бяха обявени плановете за промени

18:36 | 24.04.17 г. 1

Основният индекс на Българската фондова борса (БФБ – София) SOFIX остана почти без промяна в понеделник, когато борсовият оператор обяви предложение за промени в правилата за изчисляване на индексите.

Индексът на 15-те най-ликвидни компании  се понижи с 0,01%, като приключи на ниво от 657,93 пункта. По-широкият BGBX40 нарасна с 0,25% до 129,87 пункта. Секторният BGREIT се понижи с 0,07% до 108,75 пункта, а равнопретегленият BGTR30 изтри 0,15% от стойността си до 516,07 пункта.

Основните редакции, които се предлагат по отношение на изчисляването на индексите, са свързани с процедурите при обработването на корпоративни събития. Предвиждат се и промени в дефиницията за фрий-флоут и селектирането на компаниите, които влизат в SOFIX. Мерките са предоставени за обществено обсъждане до края на май.

„Публикуването на проект за промени в правилата за изчисляване на борсовите индекси за обществено обсъждане е положителен знак, че мнението на инвестиционната общност и всеки, който се чувства заинтересована страна, ще бъде взето под внимание“, коментира пред Investor.bg Красимира Паунина, CFA, портфолио мениджър, „Селект Асет Мениджмънт“ ЕАД.*

“Като цяло приветствам голяма част от предложените промени, защото те са в посока към подобряване на дейността по изчисляването на индексите за пазара, особено раздела с по-подробната информация относно отчитането на различните корпоративни събития”, посочи тя.

Според Паунина добро сред предложенията е и допълнението, което предвижда при предварителното селектиране на компаниите за различните индекси да не се включват компании, за които е налице т.нар. „правен спор“.

„За съжаление, към момента повечето процедури при промяна на капитала на публичните компании в България на практика са сравнително тромави и продължителни във времето, което крие потенциален риск някоя емисия, която отговаря на критериите за даден индекс, да не бъде вземана под внимание, ако към датата на калкулациите размерът на нейния капитал не е отразен коректно във възможните информационни източници и възникне казус“, обясни тя.

Според нея съгласно публикувания проект, най-голяма промяна се предвижда при изчисляването на SOFIX, с включването на нов критерий, който ще отразява дълбочината на пазара чрез  средноаритметичната стойност на спреда между цените „купува“ и „продава“ по дадените емисии, който да има равно тегло с текущите три.

„Това е амбициозно решение предвид сравнително ниската ликвидност на пазара ни, но определено ще доведе до интересни резултати, ако бъде приложено на практика. По този начин съставът на водещия ни индекс ще се прецизира още повече и в него би трябвало да попадат компаниите, които имат не само най-висока активна ликвидност, но също така и пасивна такава.“, заяви финансовият анализатор.

От друга страна, по нейно мнение, понижаването на изискването в SOFIX да се включват компании с пазарна капитализация на фрий-флоута не по-малка от 10 млн. лв. на 5 млн. лв. ще разшири кръга от кандидати за новия състав на индекса.

„Прозрачността при спазването на заложените критерии за изчисление на индексите е важен елемент за доверието в даден пазар“, отбеляза Паунина. Тя даде пример пример с Германия, където данни за временното позициониране по съответните критерии на отделните емисии в индексите от семейството DAX се публикуват към края на всеки месец.

„Смятам, че ще бъде уместно, ако след ребалансирането на индексите при нас се публикува по-подробна информация за ранкирането на отделните компании, както и калкулациите, които водят до него, за да няма излишни спекулации относно промените в показателите за пазара“, посочи анализаторът.

В понеделник от състава на SOFIX четири компании повишиха цената на акциите си, докато акциите на шест дружества поевтиняха, а две останаха без промяна. Най-голям ръст записа Стара планина холд с повишение от 3,14%. 

Следва Първа инвестиционна банка с 0,72%. Днес банката обяви, че ще гласува на общото си събрание на акционерите да не се изплащат дивиденти на акционерите и да не се извършват други отчисления от печалбата на банката за 2017 г., с цел включването на печалбата за 2017 г. в базовия собствен капитал от първи ред.

Третата най-печеливша компания от SOFIX е Централна кооперативна банка с ръст от 0,58%. От страната на губещите са Индустриален Капитал Холдинг АД и Албена със спад съответно от 2,87% и 2%. 

Оборотът на регулиран пазар възлезе на 3,6 млн. лв. след 271 сделки. Най-печелившата компания е Атоменергоремонт АД с ръст в цената от 18,9%, а най-губещата е Велграф Асет Мениджмънт АД със спад от 4,2%. Компанията обаче е лидер по оборот с 948,6 хил. лв.

*Мнението има аналитичен характер и не представлява препоръка за вземане на инвестиционно решение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:40 | 13.09.22 г.
fallback