Заявление за записване на 1 млн. нови дяла е получил борсово търгуваният фонд Expat SOFIX ETF от чуждестранен институционален инвеститор, съобщи управляващото дружество Експат Капитал.
Последната цена на един дял е 1,143 лв., а в понеделник SOFIX се повиши с почти 2%, затова новата емисионна стойност вероятно ще е около 1,16 лв., което прави постъпление във фонда от около 1,16 млн. лв.
„Управляващото дружество на фонда води разговори за приобщаването и на други чуждестранни инвеститори към този важен за българския капиталов пазар проект. Предстоящото листване на инструмента на London Stock Exchange ще допринесе за активизирането на тези процеси“, се казва в прессъобщението. При старта на дейността си в България Expat SOFIX ETF имаше 3 маркет-мейкъра в лицето на БенчМарк, Елана и ПФБК.
Възможно е записването на 1 млн. дяла да е от маркет-мейкъра (посредника) на емисията в Лондон, но това е само хипотеза.
След записването на нови 1 млн. дяла общият размер на активите на Expat SOFIX ETF ще достигне над 27 млн. лв.
Също в понеделник има заявления за обратно изкупуване на 290 хил. дяла, тоест фондът ще трябва да върне на инвеститорите парите за тях. Възможно е тези продажби на 290 хил. дяла да са от българските маркет-мейкъри БенчМарк, Елана и ПФБК, които може би са изкупували книжа в последните дни и седмици. При всички случаи двете значителни операции (покупка на 1 млн. дяла и продажба на 290 хил. дяла) се случват в един ден, поради което може би има известно координиране. Така нетният ефект от вчерашните записвания и изкупувания е плюс 710 хил. дяла, или около 824 хил. лв. при емисионна стойност около 1,16 лв. Логично е маркет-мейкърът на емисията от Expat SOFIX ETF в Лондон да има налични книжа. Първо - за да може да сложи оферти "продава", второ - за да тества трансферите на книжа между различните депозитари, трето - за да покаже ангажимента си и да е мотивиран да рекламира и продава дяловете. Например листванията на две борси на Софарма, Еврохолд и Интеркапитал (втората е Варшава) са сравнително неуспешни (неликвидна търговия във Варшава), защото няма достатъчно книжа там. Преди много години имаше български депозитарни разписки (БДР) на Deutsche Bank, Deutsche Telecom, SAP и SIEMENS на БФБ-София, като посредникът Евро-финанс беше купил акции от въпросните компании, тоест беше ги блокирал чрез притежание и беше пуснал техни деривати на БФБ. По подобен начин е трудно да има предлагане на дялове от Expat SOFIX ETF на лондонските финансови пазари, без налични книжа в маркет-мейкър.
Подобни масирани записвания във фонда нямаше от 7 ноември 2016 г., когато няколко големи български пенсионни фонда записаха дялове за около 22 млн. лв. По данни на фонда дяловете му поскъпват с 1,51% от началото на 2017 г. до емисионната цена за 17 февруари 2017 г. от 1,143 лв.
Към посочената дата той притежава акции от компании от SOFIX за 18,5 млн. лв. С най-голямо тегло е Софарма АД с 2,89 млн. лв., или 11,14%, следвана от Химимпорт АД с 10,74%, а на трето и четвърто място са М+С Хидравлик и Стара планина холд с 5,48% и 5,6%. От всички 15 компании от състава на SOFIX с най-малко тегло в борсово търгувания фонд са Холдинг Варна с 0,28% и Трейс Груп холд с 0,57%.
На практика фондът покрива изискването в позиции с над 5% дял да са не повече от 40% от активите му.
Делът на паричните наличности и вземанията е 28,73%, или 7,45 млн. лв.
Свързани компании: