2016 г. премина при "Албена" АД под знака на три съществени събития. Първото е „по-силният туристически сезон“, за което министърът на туризма Николина Ангелкова не спря да ни информира. Второто е сливането с Албена инвест холдинг АД, а третото, но не и по ефект, е продажбата на Екоплод АД, от която Албена АД спечели 6,69 млн. лв. В допълнение от продажбата на акции в Албена инвест холдинг АД бе генерирана печалба от 1,57 млн. лв., а общата печалба от продажбата на дялове възлиза на 8,26 млн. лв.
На този фон печалбата преди данъци за 2016 г. на Албена АД е 17,3 млн. лв., при повишение с 5,12 млн. лв. на годишна база. Ясно се вижда, че без приходите от продажби на дялове в Екоплод ЕООД и акции в Албена инвест холдинг АД, печалбата щеше да намалее.
Ако не бяха печалбите от продажби на акции и дялове, печалбата на дружеството преди данъци щеше да е 9 млн. лв. - спад с 3 млн. лв., или 25%, спрямо 12,2 млн. лв. за 2015 г.
Това понижение се случва въпреки повишения с 94 хил. броя нощувки (8%) през 2016 г. Повишението на приходите от продажби на стоки и на услуги е с по 12% до съответно 42,5 млн. лв. и 32,4 млн. лв.
Ерго - има силен туристически сезон по отношение на нощувките и на приходите, но печалбата я няма.
Освен че продаде дяловете в Екоплод и акциите в Албена инвест холдинг и получи пари, с които намали задлъжнялостта си, Албена АД получи и пари от вливането на Албена инвест холдинг АД, което бе „банката“ в групата на Албена и кредитираше всички останали. Екоплод ЕООД притежава земя в Добруджа, като реално продажбата на Екоплод АД е продажба на земеделска земя, която Албена АД е купила в далечното минало като начин за задоволяване на нуждите си от плодове, зеленчуци, зърнени храни и други.
Последният отчет на Албена инвест холдинг (към 30 септември 2016 г., точно преди вливането в Албена АД) показва задължения за едва 1,8 млн. лв. Текущите активи са за 4,12 млн. лв. (от които 1,7 млн. лв. парични средства) и 2,2 млн. лв. вземания от свързани лица. Освен това Албена инвест холдинг АД беше дала и други 8,2 млн. лв. на свързани лица, но дългосрочно. Иначе казано - холдингът беше кредитирал групата с 10,4 млн. лв.
Обратното - Албена АД е задлъжняла. Но основно поради продажбата на Екоплод и поради вливането на АИХ нетният дълг на Албена АД намалява до 46,8 млн. лв. в края на 2016 г., спрямо 68,1 млн. лв. в края на 2015 г. Намалението е с 21,3 млн. лв.
В отчета си за 2016 г. Албена АД е извела като акцент намаляването на задлъжнялостта си до 9% от активите в края на 2016 г., спрямо 14% в края на 2015 г. Общите активи достигат внушителните 534,7 млн. лв.
Печалба от само 9 млн. лв. при активи от 534,7 млн. лв. е едва 1,69% възвращаемост на активите. Това е силно притеснително. Може би зад тази ниска рентабилност се крият клишетата, известни на всички, като „в България идват бедните туристи“, „сезонът е изключително кратък, няма и 3 месеца, за разлика от над 4 месеца в Гърция и Турция“, „няма квалифициран персонал, качеството на туристическият продукт е ниско“....
А сега накъде?
Надеждите са Албена АД да използва ниските нива на задлъжнялост, за да строи по-висококачествени хотели. Вече бе построен петзвездният хотел Фламинго Гранд, а за 2017 г. се планира да отвори врати новият петзвезден хотел Парадайс Блу (на мястото на съборените хотели Доростол и Камелия). Така Албена АД ще се опита да привлече „по-богати туристи“. Но дали богатите руснаци ще изберат Албена пред Монако и френската Ривиера?
Според някои анализатори Албена АД трябва да изтегли големи кредити и да обнови хотелите си наведнъж, а не както прави сега - с бавни темпове постепенно и в продължение на вече 20 години. Но това носи голям риск и не е сигурно дали ще бъдат привлечени по-платежоспособни туристи. Опитът за препозициониране може да е неуспешен, включително и защото зависи от имиджа на България като цяло.
Да се надяваме, че „въздухът“ под формата на по-ниска задлъжнялост ще позволи на Албена АД да направи печелившите инвестиции.
Акциите на Албена АД поскъпват с 31,58% в последните 12 месеца до 61,2 лв. за акция и 261 млн. лв. пазарна капитализация. Разпределен е и брутен дивидент от 0,45 лв. на акция.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът на статията притежава 1 акция в капитала на Албена АД.
Свързани компании: