Управляващите продължават да обмислят как с пари от оперативната програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 - 2020 да се стимулира листването на фирми на Българската фондова борса (БФБ). Това каза по време на парламентарния контрол вицепремиерът Томислав Дончев.
„Това е екзотична стъпка, но не трябва да се плашим от управленските иновации. Още следващите месеци ще видите реални стъпки в тази посока", обеща вицепремиерът.
Припомняме, че същата идея коментира скоро и депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. Според него евросубсидиите могат да покрият разходите на фирмите за листването.
Изпълнителният директор на БФБ Васил Големански определи по време на дискусия вчера предложението като добро начало за решаването на проблема с липсата на компании и качествени инструменти на борсата. Според него така цената за набирането на капитал ще бъде по-малка, което ще стимулира компаниите към публичност.
Идеята получи и подкрепата на главния изпълнителен директор на ЕЛАНА Финансов Холдинг Камен Колчев, за когото предложението е добро „не толкова заради това, че 15-тина компании ще получат финансиране, а заради това, че по този начин управляващите показаха, че мислят за този пазар“.
Днес Томислав Дончев коментира в отговор на въпрос от депутата Мартин Димитров, че наличието на ликвиден капиталов пазар е важен фактор за растежа и икономиката.
Продажбата на БФБ е приоритет за Агенцията за приватизация (АПСК) за 2016 г. Държавата потвърждава позицията си за привличане на стратегически инвеститор, каза още Дончев. Ако се появи първокласен играч, има потенциал за витализирането не само на българския капиталов пазар, можем да мислим по-амбициозно на ниво Балкани, допълни той.
Вицепремиерът отбеляза, че моделът за осигуряване на финансиране за нови бизнес начинания чрез борсата се използва много слабо, а фирмите разчитат основно на кредити и еврофондове.
Депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров заяви, че АПСК няма капацитет за такава сделка и поиска управляващите да съдействат за реализацията й.
Томислав Дончев отговори, че по принцип не е редно представител на политическото ръководство да се меси в раздържавяването. Той все пак каза, че лично е разговарял с ръководствата на някои от най-големите борси в Европа.
„Времената в Европа са смутни и към момента не можем да се похвалим с някакъв зрял интерес“, обясни вицепремиерът.
По повод идеята за продажба на дялове от големи държавни дружества той заяви, че те са в изключително чувствителни сектори.
Свързани компании: