fallback

Днес е последният ден на КТБ на борсата

Месец преди втората годишнина от нейното затваряне акциите на банката няма да се търгуват на БФБ от 27 май

12:59 | 26.05.16 г. 8
Автор - снимка
Създател

Месец преди втората годишнина от нейното затваряне и малко повече от година и половина от отнемането на лиценза й акциите на Корпоративна търговска банка АД (КТБ) вече няма да се търгуват на Българската фондова борса (БФБ). Това ще бъде факт от 27 май, петък, след като фалиралата кредитна институция беше отписана от водения от Комисията за финансов надзор (КФН) регистър на публичните дружества.

Въпреки лишаването на банката от лиценз на 6 ноември 2014 г. и обявяването й от съда в неплатежоспособност впоследствие, считано от 20 юни 2014 г., книжата на трезора продължиха да се котират на БФБ.

КТБ бе поставена от БНБ под специален надзор на 20 юни 2014 г., като тогава търговията с акциите бе спряна. Цената на една акция тогава бе 78,05 лв. за брой, като се срина с около 10,8% само за ден. Търговията с книжа на банката бе възобновена на 26 ноември, като цената на отваряне беше 16,739 лв. за брой, но затвори при цена от едва 0,205 лв., показва справка на Investor.bg.

Сега една акция на КТБ струва 0,31 лв. при положение, че през септември 2007 г., например, е имало цена от 107 лв. за брой. Това е и исторически най-високата цена за акция на някога четвъртата по големина банка у нас. Исторически най-ниската цена пък е 0,101 лв., достигната през февруари 2016 г.

Графика: Investor.bg

Последната сделка с акции на КТБ е от 16 май, като тогава бяха прехвърлени 10 броя. За една година има сключени 65 сделки за общо 58 026 ценни книжа.

Въпреки процедурата по несъстоятелност, в която се намира в банката, търговия с нейни книжа все още можеше да се извършва. На практика днес е последният ден на КТБ на борсата, като първичното й публично предлагане ще остане като третото най-голямо в историята на БФБ.

В периода, в който имаше търговия с книжа на КТБ, банката беше задължена да подава към КФН и БФБ тримесечни и годишни одитирани и неодитирани отчети както на неконсолидирана, така и на консолидирана база.

В тази връзка синдиците на КТБ искаха от КФН облекчена отчетност, а от своя страна надзорният орган искаше дори одитиран отчет за финансовата 2014 г., както и одиторски доклад. В крайна сметка такъв не бе съставен, а заради това Върховният административен съд отсъди срещу синдиците.

С отписването на КТБ от регистъра на КФН и спирането на търговията на борсата ще бъдат спестени разходи по поддъжането на регистрацията и членството на БФБ. Отпадат и административните трудности при публикуването на тримесечни отчети, които, съдейки по някои от последните, бяха в духа на съставяните от синдиците седмични отчети за дейността и не носеха богата финансова информация.

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:25 | 11.09.22 г.
fallback