Инвестиционните посредници остават по-скоро позитивни към развитието на основните индекси на Българската фондова борса (БФБ), въпреки че по-слабият оптимизъм за първото тримесечие на 2016 г. се потвърди и пазарната капитализация отбеляза спад от 5,51% на тримесечна база, а динамиката на основните борсови индекси, макар и с променливи периоди, бе по-скоро негативна.
Това показват резултатите от тримесечното издание „Финансов сектор: оценки и очаквания” на Дирекция „Икономическа и финансова политика“ към Министерството на финансите (МФ). В него са обобщени очакванията на инвестиционни посредници, управляващи дружества, търговски банки и пенсионни фондове по отношение на основни макроикономически показатели и фактори, които се отнасят до извършваната от тях дейност.
Най-голямо понижение в края на първото тримесечие бе отбелязано от индексите SOFIX и BGBX40. Леко нарастване на тримесечна база регистрира само BGREIT.
Вече преполовихме второто тримесечие, като предстои да разберем дали очакванията на инвестиционните посредници, споделени в анкетата на МФ, ще се оправдаят напълно.
Тя идва на фона на новините, че април донесе тъжен рекорд за родната борса с рекордно нисък брой сключени сделки - едва 2 602.
Тогава оборотът се задържа на критично ниски нива от 14,6 млн. лв., което е спад от 51,7% на годишна база. Все пак изтъргуваният обем остана над нивата от март 2016 г., коато бе за 11,8 млн. лв., от август 2015 г. с 9,5 млн. лв. и септември 2015 г. с 11,1 млн. лв.
Текуща икономическа ситуация
Инвестиционните посредници очакват ускоряване на темпа на икономически растеж през второто тримесечие на 2016 г. спрямо предишните им оценки, показват данните от изследването на МФ.