Продължаваме традицията за интервюта с активни участници във форума на Investor.bg. След биографичните интервюта с Батя, fortiss, Alonso, Jay Gould, Императорът, Иван Давидов и Black and white cat-foot ви представяме историята и опита на младият форумец с псевдоним Felbuzz. Как се казваш и на колко си години?
- Казвам се Иво Калчев, на 23 години съм и със сигурност няма какво толкова да кажа, особено в сравнение с другите интервюирани досега, интервютата с които бяха много интересни. Пиша в Коментари с ник Felbuzz. Откога се занимаваш с инвестиране? - С борси започнах да се занимавам в 12-и клас, затова може да се каже, че вече имам 5 години опит на пазара. Няколко години четях списание "Имам имот", то фалира, както и книгите на Кийосаки за личните финанси (мисля, че той обяви фалит с една от компаниите си преди година-две), та се бях запалил по инвестирането и в частност - имотите.
От роднини и стипендии натрупах 5 840 лв. (много съм пестелив, а предполагам, че са ми давали джобни доста над средното за България), с които започнах постепенно – бях решил, че земеделската земя е добра инвестиция, а се оказа, че в България има няколко фонда за земя. Първите две години само се местих между Агрофинас, ЕЛАРГ и Адванс Терафонд.
Помня, че през 2011 г., когато започвах, да си купиш земя през фонд излизаше към 170-230 лв. на декар, 170 лв. в ЕЛАРГ и 230 лв. в Адванс Терафонд, съответно. Помня също, че започнах около рождения си ден – февруари, в началото с по-малка част от парите. Оказа се, че съм имал късмет – световните пазари, за които не знаех почти нищо – бяха приключили корекцията си през 2011-а и общо взето влязох на дъното. Не бях чувал почти нищо за индекси, със сигурност не знаех какво е DAX, но явно съм имал късмета на начинаещия. Каква доходност реализираш досега в тези 5 години? - В първата година, година и нещо успях да направя заветните 100% доходност – хванах ликвидацията на ЕЛАРГ с около 80% от парите или нещо такова. Вече се бях записал в УНСС (сега вече завърших "Финанси и счетоводство на английски), бях първи курс и с борсовата си печалба си мислех че съм “xванал Господ за шлифера“. E от тогава не съм правил повече от около 30% годишно, но пък беше страхотно начало. Каза, че си изкарал доста стажове в посредници и БФБ, чувал съм за тези стажове, а ето и че вече интервюирам участник от тях? - Все пак с печалбите материята ми ставаше все по-интересна. бях на стаж в Карол, на БФБ в отдел "Търговия", в ЕЛАНА и ПФБК, а тази година успях да взема и CFA стипендията от БФБ. Какви загуби си имал в тези 5 години инвестиционен стаж? - Загуби съм имал единствено от CFD-та, общо загубих към 2 555 лв. и приключих с краткосрочния трейдинг. Засега съм на мнение, че колкото по-краткосрочно се гледа, толкова по-хаотичен е пазарът. Към момента съм доста напред откъм печалби, но пък след като не съм кеширал май-май не трябва да броя хартиените пари.
„Докато картоиграчът и картите са на масата, печалби не се броят”. Надявам се да не отчета някоя голяма загуба и от дългосрочните позиции, та съвсем да се откажа от хобито си.
За жалост, мисля, че колкото повече научавам за пазара чисто от академична гледна точка, все пак почти прочетох 3 000-те страници CFA учебници, доходността ми ще пада. От една страна, за да печелиш, трябва да правиш нещо различно от другите, а пък всички като са учили едно и също, гледат едни и същи индикатори и не се получават нещата. Ще ми е интересно как се справя дългосрочно някой като доходност, който никога не е учил финанси или иконимика, камо ли пък да е карал CFA, не е работил по посредници, управляващи дружества, Лондон или Ню Йорк. Например, какво ще гледа един доктор, когато инвестира?
Сега също си давам сметка, че сме се хванали малко да се борим с вятърни мелници – много по-лесно е човек сам да направи бизнес, отколкото да намери добър бизнес за инвестиране, четейки някакви отчети и правейки анализи. Но определено е интересно предизвикателство. Как можеш да опишеш инвестиционния си подбор? - Не знам защо, но с времето възприех подхода да инвестирам в инструменти, които с относителна висока вероятност може да се каже, че ще ми донесат доход догодина под формата на дивидент или лихва, та на БФБ играя само с АДСИЦ-и, облигации и привилегировани акции. Предполагам просто е нормално след финансова криза хората да гледат по-консервативно, човек се изгражда от нещата, които му се случват, и няма как да се избяга от житието. Може би ще дойде пак период, в който дивидентите ще са пратени в ъгъла и ще се гледат разни счетоводни коефициенти. Друго, което търся, е доход от продължителната експлоатация на актива, а не препродажба с цел прехвърляне на горещия картоф на някой друг.
За мен добрата инвестиция е да може да хванеш някой от улицата, да му кажеш – купи си X, след година ще получиш лихва, например, 10% и ще може да си вземеш парите обратно. Ако тръгнете да му обяснявате, че X расте по-бързо от Y или пък, че е подценено по еди кой си коефициент, мисля, че ще загубите човека като инвеститор. Как оценяваш форума (Коментари) на Investor.bg?
- Благодаря на всички, които пишат във форума. Определено това е нещо, което преглеждам почти всеки ден, виждам много интересни идеи, а пък и като цяло е ясно, че с обемите, с които играем, няма как да спечелим свръхмного, но поне да поддържаме инвестиционния огън жив. Живее се един път и човек определено трябва да се занимава с това, което му е интересно и му доставая някакво вътрешно удовлетворение. Какви са изводите ти след 5 години инвестиционен опит?
- На първо място гледайте какъв дивиент или лихва ще получите догодина. Моментът бие фундамента. Определено след толкова години ръстове на пазарите новини с малко фундаментално значение могат да предизвикат голямо движение, за което в началото на бичия пазар са били необходими сериозни доводи. Например, преди години трябваше една акция да изплати по-голям дивидент, за да бъде забелязана. Сега самите перспективи за по-висок дивидент след години веднага се отразяват донякъде в цената. Най-интересен феномен за мен си остава multiples expansion/contraction. Чувството да печелиш или губиш не защото печалбата расте или спада, а защото пазарът определя по-висок или по-нисък множител за твоя актив е изключително енигматично за мен. Да се предвиди в даден момент какъв множител или изискуема норма на възвръщаемост има един актив си е изкуство. Важно ли е качеството на мениджмънта и основния собственик или трябва да гледаме само показателите? - Определено добронамереният мениджмънт е ключов за добрата инвестиция. Дори и най-подцененото преприятие не е добра инвестиция, ако се управлява недобронамерено и с цел лична облага на управляващите го. Кои акции са част от портфейла ти в момента? - Софарма имоти АДСИЦ и облигации на София Комерс - Заложни къщи АД
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.