fallback

Спадът на капиталовите пазари – подранила корекция, основана на страхове

Корелацията на българския пазар със световния е малка, но някои инвеститори могат да пренесат емоционално разпродажбите, коментират експерти пред Investor.bg

13:28 | 26.08.15 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В последните дни сме свидетели на засилени разпродажби на ценни книжа. Негативното движение започна в Азия, а китайският борсов срив се пренесе на капиталовите пазари в Европа и САЩ. Като основен виновник за случващото се често се изтъкват проблемите с икономиката на Китай, а кога ще спре това движение е въпрос, който всички си задават. За това какви са причините, кога да очакваме спиране на спада и как ще се отрази той на българския фондов пазар, Investor.bg потърси мнението на експертите.

Гено Тонев, УД „ЮГ Маркет Фонд Мениджмънт“ АД: Не Китай е виновникът за спада

Не Китай е виновникът за спада, на който сме свидетели в последните дни, смята Гено Тонев, портфолио мениджър в УД „ЮГ Маркет Фонд Мениджмънт“ АД. По думите му причината се корени в това, че пазарите са се покачили прекалено много в последно време и „изпускат парата“. Като друг фактор за по-големите движения надолу експертът открои ниската ликвидност на пазарите през тези месеци.

Възможно е да сме свидетели на възстановяване през следващите няколко дни, смята още той. „Дали ще се превърне в нещо по-голямо от една нелоша корекция, още е твърде рано да кажем – зависи от много неща, най-вече от фундамент“, споделя още той.

Според Тонев не би трябвало спадовете на световните пазари да се отразят на Българската фондова борса. Възможно е обаче, част от инвеститорите да пренесат чисто емоционално разпродажбите и насам. „Явно е, че има инвеститори, притеснени от това, което се случва навън и продават цели портфейли“.

Според експерта ако продължава да се насажда усещането за несигурност, е твърде вероятно много от инвеститорите да избягват по-рисковите активи – развиващите се пазари, акциите като цяло, за да се пренасочат към инструменти с по-нисък рисков профил.

Николай Стойков, „Аларик Кепитъл“: Сериозна корекция, основана на страхове

„Не разбирам добре реакцията на пазара. Намираме се в такава ситуация, в която има различни видове пропадания. Има падане от първия етаж, при което пазарът много бързо се възстановява. Но има пропадане и от третия етаж, при което му е нужно доста време да реанимира. Намираме се някъде по средата. С една дума – това е една реакция на пазара, която доведе до сериозни притеснения, и заради която ще му отнеме време да се възстанови“, коментира портфолио мениджърът в „Аларик Кепитъл“ Николай Стойков.

„Като цяло това е в резултат на опасенията от това, което може да се случи. Но засега нямаме някакви фундаментални лоши новини, а новините от западните пазари продължават да са добри. Но това може да се промени – явно пазарът очаква фундаменталните новини да станат по-лоши. Но дали това де факто ще се случи или не, е просто спекулация“, заявява Стойков.

По негови думи това е една сериозна корекция, но корекция, която е основана на страхове. Според него по-сериозните опасения са относно цените на финансовите инструменти, но пък и „реакцията на пазара е показала, че може би забавянето на Китай е по-сериозно в сравнение с очакваното“.

Стойков споделя още, че в близко бъдеще може би пазарите ги чакат лоши новини, но заяви, че не можем да сме сигурни какви ще са те. Той даде за пример факта, че индексът на страха VIX отвори на 24 август при 50 пункта, което по негови думи е 2,5 пъти по-голямо ниво от обичайното. „Това говори просто колко несигурност има на пазара“, каза той.

Портфолио мениджърът в „Аларик Кепитъл“ смята, че спадът на пазарите ще спре най-вероятно в следващите 2 до 6 седмици.

„Но това зависи най-вече от новините, които ще излязат, какво ще направи Фед през септември. Ако Федералният резерв на САЩ вдигне лихвите, това със сигурност няма да помогне на пазара, но ако Фед реши да излезе от вдигането на лихвите, това със сигурност би помогнало за възстановяването на пазара. Но на този етап не знаем какво ще направи Федералният резерв“, заяви Стойков.

Той сподели вижданията си относно това откъде бягат и накъде се насочват парите на инвеститорите.

„Има голяма ликвидация във всичко, което е свързано с пазара на суровини. Разпродажбите на пазарите на суровини сега не засягат чак толкова много други пазари, както беше през 2008 г.“, добави още той и поясни, че тази ликвидация все още не е приключила. Според него изтеглените вложения първоначално могат да останат под формата на кеш (налични средства) или да се насочат към инвестиции в облигации, които изглеждат интересни.

Стойков сподели, че може би нивата, до които спаднаха в момента пазарите на акции, са подходящи за влизане, но „не виждам особен оптимизъм“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:23 | 14.09.22 г.
fallback